Kryetar komunash dhe zyrtarëve qeveritarë do të ju kontrollohet pasuria nga Anti-Korrupsioni nga viti i ardhshëm

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (SCPC) ka miratuar një plan vjetor për kontrollimin e pasurive dhe interesave për 2021, i cili do të jetë në tre faza (lagje) që do të përfshijë kryetarë komunash, gjyqtarë dhe zyrtarë qeveritarë transmeton portali 360 stepeni. Kontrolli do të bëhet për ata persona nga këto kategori për të cilët qytetarët kanë paraqitur një ankesë, pas së cilës do të bëhet një përzgjedhje dhe ato do të publikohen, tha kryetarja e DHKP-së Biljana Ivanovska. Tremujori i parë do të mbulojë periudhën në pritje të zgjedhjeve lokale dhe do të kontrollojë statusin e pronës dhe interesat e 15 kryetarëve të komunave dhe kryetarit të Qytetit të Shkupit. Ivanovska tha se përzgjedhja, e cila do të jetë nën vëzhgimin e Antikorrupsionit, do të bëhet në varësi të fondeve në dispozicion të tyre. Tremujori i dytë do të përfshijë gjyqtarë, duke përfshirë dy presidentë të cilët nuk u përfshinë vitin e kaluar dhe faza e tretë do të përfshijë zyrtarë të qeverisë, një detyrim i GRECO-s.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

37 thoughts on “Kryetar komunash dhe zyrtarëve qeveritarë do të ju kontrollohet pasuria nga Anti-Korrupsioni nga viti i ardhshëm

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *