Maqedoni, ulet vdekshmëria në periudhën e paralindjes

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot ishte për vizitë në Klikën e Gjinekologjisë dhe Akusherisë në Repartin për Kujdes Intensiv dhe Terapi ku trajtohen foshnjat e lindura para kohe.

Siç thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë, në bisedë me drejtoren e klinikës, Viktoria Jovanovska dhe me shefen e repartit, Renata Dimitriska, ministri u njoftua se në raportin për vitin 2020 është shënuar rënie te vdekshmëria e foshnjave të sapo lindura që trajtohen në Repartin për Kujdes Intensiv dhe Terapi.

Në vitin 2016 vdekshmëria nga numri i përgjithshëm i foshnjave në këtë repart ka qenë 25%, në vitin 2017 ka qenë 21%, në vitin 2018 ka qenë 16%, në vitin 2019 ka qenë 12% ndërsa sivjet është 10%.

“Ulja e vdekshmërisë në periudhën e paralindjes vjen si rezultat i investimeve që janë bërë gjatë këtyre tre viteve në këtë pjesë të shëndetësisë siç është në pajisje, edukim dhe zgjerim i ekipeve të eksperëve në Repartin për Kujdes Intensiv dhe në Klinikën për Gjinekologji dhe Akusheri”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë./Telegrafi/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Maqedoni, ulet vdekshmëria në periudhën e paralindjes

  • 09/28/2021 at 01:14
    Permalink

    955643 360174The the next time I just read a weblog, I truly hope that this doesnt disappoint me approximately brussels. Get real, Yes, it was my option to read, but I really thought youd have some thing intriguing to say. All I hear is generally a couple of whining about something that you could fix when you werent too busy looking for attention. 77745

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *