Disa nga prindërit e vetëm përsëri pa ndihmë, nga Qeveria pohojnë se Qendrat për Punë Sociale reaguan në mënyrë të përshtatshme

Shumë prej prindërve të vetëm që paraqitën ankesa sepse nuk ishin në listë si marrës të ndihmës nga pakoja e katërt e masave, dje morën një kopje të përgjigjeve se ata ishin refuzuar dhe nuk do të marrin 6,000 denarë në llogaritë e tyre.

– Kam dorëzuar të gjitha dokumentet e nevojshme, nuk jam në listë, nuk e di arsyen, me të vërtetë nuk e kuptoj se cila është ajo përgjigje dhe çfarë kontrollesh janë bërë sipas të cilave jam refuzuar. Ky është një turp, thotë një nënë e indinjuar për “Fokus”.

Siç pretendojnë shumë nëna beqare, kjo është përgjigjja që morën në postat e tyre elektronike dhe është saktësisht e njëjtë për të gjithë:

-I dashur. Lidhur me ankesën tuaj të paraqitur në uebfaqen www.kupuvamdomasno.gov.mk të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë Veriore, dhe në lidhje me Ligjin për Mbështetjen Financiare të Qytetarëve me të Ardhura të Ulëta, përfituesit e pensioneve, përfituesit e së drejtës për sigurim shoqëror të të moshuarve , të rinjtë e moshës 16 deri në 29 vjeç, prindër të vetëm, jetimë dhe kujdes prindëror, artistë dhe aktorë të tjerë të kulturës, kineastë dhe artistë të estradës. Ne do të ju informojmë se pas kontrollit të hollësishëm të shërbimeve në Qeverinë e RSM, kontrolloni nëse jeni mbuluar nga paketat e mëparshme të masave të Qeverisë së RSM, si dhe pas një kontrolli shtesë institucional me institucionet dhe ministritë kompetente, ANKESA JUAJ REFUZOHET.

Qeveria pretendon për “Fokus” se Ministria e Punës dhe Politikës Sociale dhe Qendrat për Punë Sociale mbajnë shënime për personat që janë në rrezik shoqëror dhe të cilët sipas Ligjit për Mbrojtjen Sociale janë përfshirë në sistemin e mbrojtjes sociale.

– Kjo kategori përfshin gjithashtu prindër të vetëm përfitues të të drejtave specifike, në mënyrë që të ofrojnë ndihmë dhe mbështetje për të kapërcyer problemin shoqëror në të cilin ndodhen. Personat që nuk janë në rrezik shoqëror dhe të cilët, në përputhje me Ligjin për Mbrojtjen Sociale nuk janë pjesë e sistemit të mbrojtjes sociale, nuk përfshihen në regjistrat e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale dhe Qendrave për Punë Sociale. Mbështetja financiare u është dhënë prindërve të vetëm që hyjnë në kategorinë e parashikuar nga Ligji për Mbrojtjen Sociale, sipas të cilit një prind i vetëm konsiderohet prind që vetëm kryen të drejtat dhe detyrat prindërore për fëmijën, sepse prindi tjetër është i panjohur, i vdekur, i zhdukur ose për arsye të justifikuara. përkohësisht ose përgjithmonë nuk i kryen të drejtat dhe detyrat prindërore. Për atë qëllim, Qendrat për Punë Sociale ishin përgjegjëse për kryerjen e procedurës dhe informimin e qytetarëve për dokumentacionin e nevojshëm që ata duhet të dorëzojnë për të përcaktuar statusin e prindit të vetëm të personave që aplikuan për mbështetje financiare, thuhet në përgjigje./fokusmk

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Disa nga prindërit e vetëm përsëri pa ndihmë, nga Qeveria pohojnë se Qendrat për Punë Sociale reaguan në mënyrë të përshtatshme

 • 07/30/2021 at 12:45
  Permalink

  สำหรับเหล่า นักพนัน,นักลงทุน ทุกท่าน
  ที่กำลังมองหา สล็อตเว็บใหญ่เพื่อร่วมสนุกกับ เกมสล็อตจากค่ายดังต่างๆมากมาย
  ไม่ว่าจะเป็น pgslot , Xo Slot , SLOTJOKER
  และค่ายสล็อตออนไลน์ ค่ายดังอื่นๆอีกมากมาย เว็บเดียวรวมสล็อตทุกค่าย มีเกมให้เลือกเล่นมากกว่า 1,
  000 เกม 1,000 รูปแบบ มี เกมสล็อตแตกง่าย ให้ทุกท่านได้ร่วมสนุกและทำกำไรได้อย่างไร้ขีดจำกัด มาพร้อมโหมด SLOT DEMO ให้ทุกท่านได้สัมผัสถึงบรรยากาศ ของ เกมสล็อต ได้ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง
  เปิดประสบการณ์ใหม่กับการเล่น เกมสล็อตออนไลน์ ที่ไม่เคยได้รับจากที่ไหน
  ได้ที่เว็บใหญ่สล็อต ของเรา
  สล็อตมือถือ,เกมสล็อตมือถือ ที่เปิดให้บริการบนระบบ
  Internet,อินเทอร์เน็ต สามารถร่วมสนุกกับ สล็อต ได้ทุกที่ ทุกเวลา ตลอด 24 ชม.
  เกมสล็อตยอดนิยม,เกมสล็อตยอดนิมอันดับ 1,
  เกมสล็อตยอดนิยม 2021,เกมสล็อตยอดฮิต เปิดให้บริการทุกท่านแล้วตอนนี้ สมัครสมาชิกเว็บสล็อตยอดนิยม,เว็บสล็อตยอดนิยมอันดับ 1,เว็บสล็อต 2021,เว็บสล็อตยอดนิยม 2021 ได้แล้วตอนนี้ ตลอด 24 ชม.

  พร้อมลุ้นรับสิทธิประโยชน์และโปรโมชั่น ทั้งสมาชิกเก่าและสมาชิกใหม่ เว็บตรงสล็อตของเรา ยินดีให้บริการทุกท่าน สล็อตแตกง่าย

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *