Kosova nuk do të aplikojë për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare deri në vitin 2023

Hoti, KM i Kosovës në detyrë njofton se sot do të nënshkruhet një marrëveshje e re me qeverinë amerikane Kryeministri i Kosovës Abdullah Hoti njoftoi në mandatin e tij teknik se qeveria në Prishtinë do të nënshkruajë një marrëveshje të re me qeverinë e Shteteve të Bashkuara sot, e cila, siç tha ai, parashikon qindra miliona dollarë që do të investohen në Kosovë në vitet e ardhshme.Hoti tha se marrëveshja e re buron nga marrëveshja nga Uashingtoni dhe shtoi se ajo hap tregun financiar amerikan për kompanitë nga Kosova, raporton Kosova Online.

Qeveria e Kosovës ka pranuar planin, sipas të cilit nuk do të aplikojë për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare deri në vitin 2023. Në atë mënyrë, Kosova nuk do të kërkojë anëtarësim në organizata të tilla si Këshilli i Evropës, Organizata Botërore e Shëndetësisë, Organizata Botërore e Tregtisë dhe UNESCO. Sipas Kosovo Online, qeveria në Prishtinë ka miratuar gjithashtu një program legjislativ dhe një listë të dokumenteve strategjike.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Kosova nuk do të aplikojë për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare deri në vitin 2023

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *