RMV/Sot 15 vdekje nga Covid-19 njofton MSH. Rastet aktive afër 20 mijë

Numri i rasteve aktive është 19,379 Në 24 orët e kaluara, 15 persona kanë vdekur si rezultat i covid-19, ndërsa nga 1,662 teste, 536 raste të reja janë regjistruar, njoftoi sonte Ministria e Shëndetësisë. 15 persona të vdekur janë të moshës 40 deri 84, shumica prej tyre nga Shkupi – gjashtë (73, 40, 70, 84, 72 dhe 62), të ndjekur nga dy nga Kumanova (66 dhe 64), dy nga Tetova (68 dhe 75), një pacient nga Ohri (64), dy nga Strumica (69 dhe 69), një nga Kocani (68) dhe një pacient nga Pehçevo (67). Pacientët vdiqën në spital. Shumica e rasteve të reja janë në Shkup-213, pasuar nga Prilep-37, Tetovë-30, Manastir-29, Kavadarci dhe Struga 23 secili, Kumanovë dhe Ohër 18, Veles-17, Dibër, Shtip dhe Gostivar 13 secili, Negotinë-11 , Radovish-10, Kriva Palanka-9, Strumica-8, Gjevgjeli-7, Kocani, Delçevo dhe Sveti Nikole 6 secili, Resneni dhe Berova 5 secili, Valandovo-4, Krushevo dhe Makedonski Brod 3 secili, Vinica dhe Kërçova 2 secili, dhe Probishtipi dhe Pehçevo kanë nga një rast të ri secili. Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistron 741 pacientë të rikuperuar. Kështu, numri i përgjithshëm i kovideve të diagnostikuar në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 83 329, nga 61 447 të rikuperuar, vdekja është 2 503 dhe numri i rasteve aktive është 19 379. Testet e bëra 1 662 janë përmes: IPH-210, CPH Shkup-75, Avicenna-195, Biotek-140, MANU -108, Zan Mitrev (Filip Vtori) -99, Sistina me metodën PCR -144, laboratori Laor-24, Gjykata medicin-9, CPH Manastir-4, Klinika Infektive-3, GAK-12, Sinlab-23, Remedika-9, spitali laboratorik Kozle-20, PHI (testi i shpejtë) -584, UK Pulmonologji me alergologji -3. Deri më tani, janë kryer gjithsej 400,825 teste covid-19 në vend.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *