Vetëm muajin dhjetor 746 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njoftoi mbi statistikat ditore për  covid-19 këtë vit. Dhe numrat thonë se në 24 orët e fundit, 536 raste të reja janë regjistruar nga gjithsej 1,662 teste. Numri i të sapo infektuarve nuk është aq i lartë, krahasuar me situatën nga vetëm disa javë më parë, por numri i vdekjeve është ende i lartë, 15. Sipas analizës së “360 gradëve” të të dhënave të botuara çdo ditë nga Ministria e Shëndetësisë, muajin e fundit të vitit vendi “mbyllet” me 740 vdekje si rezultat i covid-19. Kjo është më pak se 4% më pak se muajin e kaluar, kur u regjistruan gjithsej 769 vdekje nga covid-19. Shifrat në dhjetor dhe nëntor janë disa herë më të larta se në muajt e mëparshëm. Ndërsa numri i të vdekurve është akoma i lartë dhe tregon vetëm shenja të vogla përmirësimi, të paktën në javët e fundit ka pasur një përmirësim të dukshëm në numrin e të infektuarve rishtas. Nëse kjo tendencë vazhdon, është e sigurt që numri i vdekjeve së shpejti do të bjerë ndjeshëm.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

109 thoughts on “Vetëm muajin dhjetor 746 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *