Britania largohet përfundimisht nga BE-ja

Mbretëria e Bashkuar u largua nga Bashkimit Evropian në mesnatën ndërmjet së enjtes dhe të premtes, duke i dhënë fund një lidhjeje të stuhishme 48 vjeçare me projektin Evropian, për një të ardhme të pasigurt pas Brexit-it.

Kambana e famshme britanike ra në prag të Vitit të Ri për të shënuar fundin e periudhës kalimtare të Brexit-it, kur Mbretëria e Bashkuar u largua nga tregu i përbashkët i BE-së dhe unioni doganor.

Kremtimet ishin mjaft të heshtura për shkak të kufizimeve për shkak të pandemisë së COVID-19, për të mos përmendur ndarjet e opinionit mbi drejtimin e Britanisë.

Kryeministri Boris Johnson, shfrytëzoi mesazhin e tij të Vitit të Ri për të përshëndetur agimin e ri për Mbretërinë e Bashkuar.

“Ne kemi lirinë tonë në duart tona dhe varet nga ne që ta shfrytëzojmë maksimalisht. Dhe mendoj se do të jetë instinkti zotërues i qytetarëve të këtij vendi që të bashkohen si një Mbretëri e Bashkuar – Anglia, Skocia, Uells dhe Irlanda e Veriut për të punuar së bashku për të shprehur vlerat tona gjithandej botës”, tha ai.

Por në Skoci, ku mbështetja për pavarësinë është rritur pjesërisht edhe për shkak të Brexit-it, ministrja e Parë, Nicola Surgeon, shkroi në facebook se ata do të kthehen së shpejti dhe i kërkoi Evropës të “mbajë dritën ndezur”.

Mbretëria e Bashkuara ishte anëtare e bllokut që fillimisht njihej si Komuniteti Evropian Ekonomik, që në vitin 1973.

Ajo vendosi të largohet pas referendumit të qershorit të vitit 2016, i cili u pasua nga vite negociatash që çuan në shkëputjen përfundimtare të saj natën që lamë pas.

*Mbështetur në agjencinë e lajmeve Reuters./VOA/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Britania largohet përfundimisht nga BE-ja

  • 10/18/2021 at 09:41
    Permalink

    853705 245718Id need to have to verify with you here. Which is not one thing I generally do! I take pleasure in reading a submit that will make individuals believe. Additionally, thanks for permitting me to remark! 771767

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *