DËGJOVA PA NDONJË QËLLIM TË KEQ!!!

Shkruan: Prof, Etem Aziri

Dje u ula në bife ta pi një çaj,kafenë nuk e preferoj edhe aq.Si zakonishtë ne profesorrrat kur jemi në universitet 99% të kohës e kolojmë në bife ku debatojmë për çështje madhore,për gjëndjen në arsim,për veturat që planifikojm ti blejmë,për ate ku do ti kalojmë pushimet pas pandemisë kuptohet edhe për çështjet e kombit gjithsesi.Rastësishtë në tavolinën fqinje pinin kafe dy student.Pa qëllim e dëgjova bisedën e tyre.Njëri i takon një familje të pasur por nuk e stolis ndonjë ambicie e theksuar për shkencë.Tjetri i takon një familje të varfur por me ambicie ,,të forta,,për tu mar me shkencë.Pasi e përfunduan bisedën reth provimeve sepse afrohet afati i janarit,studenti i talentuar tha:,,Shok i nderuar po ta kishte familja ime pasurin e familjes tënde dhe mendjen që e kemi ne, zoti e di ku do kishim mbri,,.Studenti tjetër qetë ja ktheu:,,Ju po të kishit qenë aq të mënçur sa mendon ty to të kishi kryju kapital,do të kishit bë lek,,.A e sheh ate që pi çaj dhe lëvdohet me librat që ka botu.Rrogën e tij mujore prindi im e fiton për më pak se një orë.
Andaj miq të nderuar,nëqoftëse nuk keni aftësi të ,,bëni lek,,mundësia rezervë është të bëheni profesor universitar.A i dini shenjat njohëse të profesorëve?! Dallohen për nga veshmbathja.Kollaren e kan shenjë identifikimi.Nëqoftëse takoni njeri të veshur me tesha mirë të hekurosura dhe kollare, të jeni të sigurtë se i ngrati është profesor universitar me status ,,par tajm,, si i thonë ndryshe orar i kufizuar.Nëqoftëse keni gatishmëri të paguani çaj apo kafe uleni me ata,nëqoftëse jo ikni sa më largë.Çështë e vërteta gjat afateve të provimeve prindërit e studentëve paguajn çaj bile edhe kafe nënkuptohet.Unë gjatë afatit të provimeve mbaj me vete një enë disa litërshe.Çajat që më qerasin herë studentët e herë prindërit e tyre i fus në atë enë dhe kam çaj për tërë vitin kalendarik.Kjo që rëfeva le të mbetet mëshehtësi.Va tregova në besim.

Teksti është marr nga faqeja e facebook nga prof, Aziri, i publikuar në mkalb.mk, pa adjustime.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

302 thoughts on “DËGJOVA PA NDONJË QËLLIM TË KEQ!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *