Disa mënyra për të kursyer në energji elektrike me fatura më të ulta

1. Bojleri – kurseni 10 përqind

Për një orë punë, një bojler me një kapacitet prej 2 kilovatësh konsumon 2 kilovat orë, dhe në baza mujore, nëse punon 2.5 orë në ditë, harxhon 150 kilovat orë. Për të kursyer ujë të nxehtë, vendosni termostatin e bojlerit në një temperaturë midis 50 dhe 60 gradë Celsius. Në vend që të bëni banjë, bëni dush, pasi kjo zvogëlon konsumin e ujit dhe energjisë elektrike. Kohë pas kohe, pastroni bojlerin, pasi shkalla e gëlqeres rrit konsumin.

2. Makinë larëse – kurseni 10 përqind

Makina larëse zakonisht harxhon 1-2 kilovat orë dhe zakonisht punon 3 orë. Nëse e ndizni çdo ditë të dytë, do të konsumoni 45 deri 90 kilovat orë në muaj. Për të kursyer energji elektrike në procesin e larjes, ndizni makinerinë pas mesnatës, mos e mbingarkoni kur lani rroba të bardha dhe përdorni programe më të shkurtra.

3. Ngrohja dhe ftohja – kurseni 45 përqind

Ngrohja dhe ftohja janë goditja më e rëndë në portofolin tuaj, të paktën për sa i përket konsumit të energjisë elektrike. Një nga mënyrat më efektive për të ruajtur temperaturën e dëshiruar është izolimi i mirë. Izolimi termik shtesë do të zvogëlojë konsumin nga 25 në 60 përqind. Gjithashtu, nëse ngrohni me energji elektrike, zgjidhni një ngrohës me termostat. Nëse përdorni kondicioner për ftohje, sigurohuni që ndryshimi midis temperaturës së brendshme dhe të jashtme të mos jetë më shumë se 5-10 gradë.

4. Frigorifer dhe sobë – kurseni 6 përqind

Vendosni termostatin e frigoriferit në 3 ose 5 gradë. Shmangni vendosjen e tenxhereve të nxehta dhe vendosni enët me kapak. Pastroni dhe hiqni akullin e tepërt rregullisht. Një vitore në sobë harxhon 1.5 deri 1.8 kilovat orë për 1 orë punë, dhe ngrohësin në furrë – nga 2 në 4 kilovat orë. Pjata në të cilën gatuani duhet të ketë të njëjtën madhësi me pllaka, dhe ndërsa ushqimi është duke u përgatitur, përpiquni të mbuloni enët. Nëse përdorni furrë, termostati duhet të jetë në maksimum, por shmangni hapjen e derës shpesh, pasi çdo hapje ul temperaturën me rreth 15 gradë.

5. Pjatalarëse – kurseni 2 përqind

Përveç kursimit të konsiderueshëm të kohës dhe ujit, në planin afatgjatë, pjatalarëse kursen energji elektrike. Lani enët kur makina është e mbushur, shmangni ciklet me temperaturë të lartë (90 gradë) dhe ndizeni pas mesnatës.

6. Dritë – kurseni 7 përqind

Ju do të zvogëloni ndjeshëm konsumin e energjisë elektrike nëse përdorni ndriçim neoni në vend të llambave. Një llambë e zakonshme 100 vat, nëse funksionon 10 orë në ditë, konsumon 30 kilovat orë në muaj. Kursimi – vetëm 6 kilovat orë. Nga ana tjetër, llambat e kursimit të energjisë, ndryshe nga ato të zakonshmet, janë të dëmshme për shëndetin, përmbajnë merkur dhe janë të rrezikshme nëse shpërthejnë. Ata gjithashtu kanë nevojë për shumë më shumë energji për të arritur intensitet të plotë, dhe vetë drita është më pak e fortë.

7. Pajisjet elektrike – kurseni 4 përqind

Televizori juaj, DVD player, kompjuteri dhe të gjitha pajisjet e tjera elektronike kontribuojnë në rritjen e faturës së energjisë elektrike. Kur nuk po përdorni kompjuterin dhe monitorin, vendosini në modalitetin e fjetjes, sepse përndryshe, ata konsumojnë deri në 1,100 kilovat-orë në vit. Gjithashtu, kur përdorni hekurin, hekurosni tërë gardërobën që është për hekurosje, sepse me çdo hekurosje të mëvonshme shpenzoni energji shtesë për të ngrohur hekurin. Source: skopje24/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

240 thoughts on “Disa mënyra për të kursyer në energji elektrike me fatura më të ulta

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *