Kroacia shpallë ditë zie për viktimat nga tërmeti

Nga mesnata, në Kroaci është Ditë zie në kujtim të viktimave nga tërmeti që e goditi atë shtet.
Qeveria kroate e shpalli 2 janarin për Ditë zie në Kroaci dhe hapi llogari për ndihmë të viktimave. Deri tani janë mbledhur 4,7 milion euro, konfirmuan deri te Kryqi i Kuq.

Në tërmetin me intensitet prej 6,2 ballë sipas shkallës Rihter që të martën e goditi rajonin Petrinje, humbën jetën shtatë persona, ndërsa mbi 20 ishin lënduar.

Dëmi material është i madh, ndërsa rikonstruimi do të zgjasë me vite. Praktikisht gjithë qendra e Petrinjës është shkatërruar, ndërsa disa fshatra të rrethinës pothuajse më nuk ekzistojnë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Kroacia shpallë ditë zie për viktimat nga tërmeti

  • 11/02/2021 at 05:34
    Permalink

    586754 908424Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he really bought me lunch since I identified it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! 328707

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *