Numërimi i popullsisë 2021- Operacion statistikor apo politik?

Me pikëpamjet e vjetra të njohura mbi regjistrimin, partitë hynë në 2021 të Re vitin e kaluar. Ligji për Regjistrimin, i cili do të votohet në Parlament pas pushimeve, nuk është miratuar ende, opozita nuk devijon nga qëndrimi se nuk do ta mbështesë atë. Sot, pati përplasje midis qeverisë dhe opozitës, pasi opozita VMRO-DPMNE tha nga foltorja e partisë se shumica parlamentare nuk dëshironte të pranonte ndryshimet e tyre dhe nuk do të mbështeste regjistrimin.

LSDM ende thotë sot se duhet të ketë një regjistrim dhe se shkatërrimi i opozitës nuk sjell ndonjë gjë të mirë në zbatimin e këtij operacioni i cili do të zhvillohet sipas standardeve të EUROSTAT siç kërkohet nga opozita.

Me Projektligjin për Regjistrimin, ne synojmë që kurrë më të mos e trajtojmë këtë operacion statistikor si një çështje politike që do të varet nga vullneti i partive dhe liderëve të partive, por si një operativ-statistikor. Shqetësimi i pretenduar i VMRO-DPMNE-së nuk është gjë tjetër veçse një përpjekje e dëshpëruar për të shtyrë këtë operacion statistikor dhe për ta politizuar më tej atë. “Të gjitha standardet evropiane dhe botërore janë përmbushur,” tha LSDM.

Kohët e fundit, në një paraqitje të ftuar në TV 24, drejtori i SSO, Apostol Simovski, tha se këtij operacioni statistikor nuk duhet t’i jepet një sfond politik, sepse zbatimi i tij është më se i nevojshëm.

Partitë nga blloku shqiptar kanë shprehur tashmë pikëpamjet e tyre se vendi ka nevojë për një regjistrim, por me korrigjime të vogla në zgjidhjen ligjore. Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, megjithëse ata treguan se do ta mbështesin atë, përsëri këmbëngulin në krijimin e një komisioni të posaçëm shtetëror që do ta zbatojë atë./24mk

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

11 thoughts on “Numërimi i popullsisë 2021- Operacion statistikor apo politik?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *