Hotelierit, baret, furnizuesit e ushqimit kërkojnë mbështetjen e qeverisë dhe heqjen e masave kufizuese

Ata kërkojnë që ndihma të jetë e vazhdueshme, me një subvencion të pakushtëzuar për të gjithë punonjësit në industrinë e hotelierisë në shumën e pagave bruto, ndërsa kufizimet me masa kufizuese ose protokolle për funksionimin e objekteve hotelierike janë të vlefshme ose deri në fundin zyrtar të kovidit pandemik-19. Paketa e re e masave pritet të sigurojë ndihmë të drejtpërdrejtë financiare të pakthyeshme – një grant për të gjithë furnizuesit e ushqimit mbi parimin e ndihmës së siguruar tashmë për klubet e natës dhe restorantet e kategorizuara. Gjithashtu, Dhoma e Pavarur e Ushqimit kërkon nga Qeveria të sigurojë disponueshmëri të pakushtëzuar të aktivitetit hotelierik për hua shtetërore afatgjata dhe pa interes për mirëmbajtjen e likuiditetit aktual dhe promovimin e hotelierisë ose disponueshmërinë më të shpejtë të fondit të garantuar të shpallur ose skemës së garancisë me të cilën furnizuesit e ushqimit mund të garantojnë mbi bazën e të cilave ata do të jenë në gjendje të marrin hua në bankat me kredi komerciale afatgjata të favorshme me periudha faljeje për të kapërcyer problemet e likuiditetit. Prandaj, ata e konsiderojnë të domosdoshme barazimin e TVSH-së për shërbimet e hotelierisë në përputhje me premtimet e 10 përqind të të gjitha shërbimeve hotelierike në të gjitha llojet e objekteve hotelierike, si dhe shtyrjen dhe riprogramimin e procedurave ekzekutive për furnizuesit e ushqimit dhe industrinë e hotelierisë, pra transformimin e çdo vendimi ekzekutiv në zgjidhje pagese. në këste me një periudhë faljeje ose shërim pas përfundimit të pandemisë Covid-19. Së dyti në serinë e masave që ata propozojnë, furnizuesit e ushqimit kërkojnë ndihmë financiare dhe mbështetje për kostot e përdorimit me qira të lokaleve të biznesit – objektit hotelierik, domethënë, lirimi i plotë ose i pjesshëm i qirasë së përdoruesve që janë qiramarrës të lokaleve të biznesit në pronësi shtetërore ose lokale për periudhën Mars 2020 – Mars 2021, ndihmë financiare e plotë ose e pjesshme në shumën e një kontrate qiraje – qira e paguar por jo më shumë se 15 euro / m2 në varësi të vendndodhjes, dmth nga 5-15 euro / m2 për periudhën Mars 2020 – Mars 2021, si dhe lirimin dhe uljen e qirasë së përdoruesve që janë qiramarrës të lokaleve afariste në pronësi shtetërore ose lokale (shkolla, kopshte, bashki, etj.) për periudhën kur zgjasin protokollet e veçanta të punës, pra institucionet ku ndodhet kjo hapësirë ​​për zyre nuk kanë funksionuar. Kërkesa e tretë nga furnizuesit e ushqimit i referohet legjislacionit për kostot për instalimin e pajisjeve urbane në periudhën e pandemisë, përmes subvencionit dhe ndihmës së plotë financiare ose lirimit të plotë të tarifës për instalimin e pajisjeve urbane – tarraca për periudhën Mars 2020 deri Mars 2021 dhe përjashtim të plotë nga pagesa e kostove të rimbursimit për instalimin e pajisjeve urbane deri në heqjen e protokolleve për funksionimin e objekteve hotelierike dhe lehtësimin e 50% të kostove për rimbursimin e instalimit të pajisjeve urbane për vitin e parë pas përfundimit të kovidit pandemik-19, por gjithashtu të mbledhjes së detyruar të borxheve të bëra në kushtet e kovidit pandemik-19 ndaj institucioneve shtetërore me riprogramimin e tyre për një periudhë 6 mujore periudhe faljeje dhe një minimum pagese 2 vjet. Në bashkëpunim me të gjitha dhomat e hotelierisë, ata presin që Qeveria të krijojë një regjistër të vetëm të objekteve hotelierike me klasifikimin dhe kategorizimin e tyre të plotë, në bazë të të cilit regjistrimit do t’i ndahet mbështetja financiare dhe ndihma financiare për furnizuesit e ushqimit dhe unifikimi i protokolleve të hotelierisë. objektet në vitin 2021 për të gjithë industrinë e hotelierisë. Ushqyesit gjithashtu kërkojnë kthimin e plotë të orëve të punës në industrinë e hotelierisë në përputhje me ligjin për aktivitetin hotelierik me heqjen e menjëhershme të disa prej ndalesave kufizuese të papërshtatshme dhe të panevojshme për punën e objekteve hotelierike siç është vëllimi i muzikës dhe performanca e artistëve të estradës. Për më tepër, Dhoma e Pavarur e Ushqimit kërkon që të ketë përfaqësuesit e saj dhe të marrë pjesë aktive në krijimin e të gjitha rekomandimeve për masat kufizuese në Komisionin për Sëmundjet Infektive për industrinë e hotelierisë. Ata presin që Qeveria të vendosë për krijimin e një trupi të përbashkët punues me Komisionin për Sëmundjet Infektive me afatin urgjent për përgatitjen e një programi strategjik dhe strategjie me masat e propozuara, zgjidhjet dhe protokollet e unifikuara për punën në kovid pandemik-19, nëse, si dhe nën cilat kushte dhe mënyra se si objektet hotelierike do të jenë në gjendje të punojnë në 2021/2022 e ardhshme, si dhe për përgatitjen e rekomandimeve-protokolleve të nevojshme mbi bazën e të cilave hotelierët – restorantet e specializuara për dasma dhe klube të natës, bare dhe diskoteka do të jenë në gjendje të planifikojnë aktivitetet e tyre për 2021/202 dhe mbijetesën e saj në të ardhmen, pra qëndrueshmërinë e ardhshme ekonomike. 360shkallë/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Hotelierit, baret, furnizuesit e ushqimit kërkojnë mbështetjen e qeverisë dhe heqjen e masave kufizuese

  • 10/17/2021 at 22:05
    Permalink

    985407 412236Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone! 717269

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *