Zaev: Një pjesë e administratës do të gravitojë drejt sektorit të biznesit

Politika e qeverisë është e qartë – administrata do të shkurtohet dhe do të bëhet më shumë shërbim për qytetarët. Struktura e saj ende ndien pasojat e partizanizimit masiv të institucioneve që ndodhën 11 vjet deri në 2017 dhe zbatimin e operacionit “shteti i kapur”. Kjo është thënë në një intervistë për MIA nga Kryeministri Zoran Zaev, i cili foli për perspektivat e mëtejshme për reformimin e institucioneve tani me buxhete të reduktuara dhe recesion, por gjithashtu nëse ai ka guximin të eleminojë kornizën dhe punësimin e partive. Buxheti për vitin 2021 është aprovuar dhe ai ka fonde për të gjitha reformat e parashikuara dhe proceset ekonomike. Dhe tani duhet të punojmë, shumë punë, secili prej nesh të japë maksimumin, dhe kjo vlen për secilin nga nëpunësit civilë. Dhe këtu është standardi – kush është i gatshëm të punojë dhe të jetë një shërbim për qytetarët nga të cilët është paguar, nuk ka pse të shqetësohet për asgjë. Natyrisht, një pjesë e administratës natyrisht do të gravitojë drejt sektorit të biznesit dhe një pjesë do të pensionohet sipas kornizës ligjore. Në çdo rast, politika e qeverisë është e qartë – administrata do të zvogëlohet dhe do të bëhet më shumë shërbim për qytetarët, thekson Zaev. mia/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *