Ivermectin edhe në Maqedoninië e Veriut, efikas ndaj Covid-19

Ivermectin ka hyrë në protokollin për trajtimin e pacientëve me kovid në Maqedoni. Një javë më parë, Komisioni për Sëmundjet Infektive dha dritën jeshile për ilaçin pasi mori një garanci nga mjekët se është i sigurt dhe jep shpresë në luftën kundër virusit. Në ditën e fundit të vitit 2020, Agjencia e Barnave MALMED lëshoi ​​miratimet e nevojshme për ilaçin “ivermektin”, të cilat tashmë i kanë arritur nga disa spitale dhe tregtarë me shumicë në vend. Të gjithë ata që na paraqitën një kërkesë morën miratime. Dhe në periudhën tjetër, nëse dikush tjetër kërkon, ne do t’i lejojmë ata të importojnë. Gjëja më e rëndësishme është që ilaçi të vijë, konfirmoi për Sitel drejtori i agjencisë Ljirim Shabani. Autoritetet kishin frikë se për shkak të çmimit të ulët të ivermetkin, nuk do të kishte operatorë ekonomikë të interesuar. Ende nuk dihet se sa do të prokurohet fillimisht. Ivermectin është përfshirë në protokollet e Pulmonologjisë që do të zbatohen gjithashtu për qendrat kvid në klinikat e shtrimit. Sipas ekspertëve, ky ilaç i vjetër dhe i lirë do të nënkuptojë shkurtimin e kohëzgjatjes së sëmundjes, zvogëlimin e simptomave dhe parandalimin e vdekshmërisë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

19 thoughts on “Ivermectin edhe në Maqedoninië e Veriut, efikas ndaj Covid-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *