Kina në luftë me Jack Ma, pronarin e perandorisë teknologjike Ali Baba

Pekini thuhet se po përpiqet të zvogëlojë perandorinë teknologjike dhe financiare të Jack Ma dhe synon të marrë një pjesë më të madhe të biznesit të tij, sipas The Wall Street Journal transmeton lokalno.

Gjegjësisht, zyrtarë dhe këshilltarë të qeverisë kineze pa emër, të njohur me situatën pretendojnë se rregullatorët financiarë kinezë ristrukturuan planet e investimeve këtë javë sipas të cilave gjigandi financiar dhe i teknologjisë Ant Group duhet të kthehet në fillimet e tij si një ofrues i shërbimit të pagesave në Internet, të tilla si PayPal

Sipas gazetës, rregullatorët e udhëhequr nga Banka Kombëtare e Kinës argumentojnë se Ant Group duhet të krijojë një kompani të veçantë mbajtëse financiare që do të kishte rregulla të ngjashme me ato të bankave. Sipas burimeve në listë, kjo do të lejojë bankat dhe institucionet e tjera shtetërore të blejnë një pjesë të aksioneve në kompani.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

70 thoughts on “Kina në luftë me Jack Ma, pronarin e perandorisë teknologjike Ali Baba

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *