Shtetasit që jetojnë më shumë se 1 vit jashtë vendit, do të evidentohen si jo-rezident thotë KM Zaev

Ligji për regjistrimin e popullsisë shtetasit e Maqedonisë së Veriut të cilët jetojnë diasporë, do t’i përfshijë në bazë të kriterit të vendqëndrimit. Në rast se një qytetarë ndodhet për më shumë se një vit jashtë vendit, gjatë regjistrimit do të evidentohet si shtetas jo rezident. Kjo sipas kryeministrit Zoran Zaev vlen edhe për qytetarët me shtetësi bullgare dhe diasporën e etnive tjera nga Maqedonia e Veriut që jetojnë në Evropë, Amerikë dhe kontinente tjera.

Në Maqedoni të Veriut është e lejuar dyshtetësia. Çdo kush që është qytetar i këtij shteti mbetet i tillë, por çështja është nëse jeton këtu apo është shpërngulur për më shumë se 1 vit. Ai që është larguar për më tepër se 1 vit llogaritet si jo rezident, pra jashtë shtetit si qytetarë i Maqedonisë së Veriut i larguar për më shumë se 1 vit – deklaroi Zoran Zaev, Kryeministër.

Zaev nuk i konsideron serioze kërcënimet e opozitës për mos njohjen e regjistrimit, ndërsa paralajmërimet për regjistrim tjetër me ardhjen e tyre në pushtet i vlerëson si qëndrime të përshpejtuara. I pari i Qeverisë thotë se regjistrimi me aparate për detektimin e vijave papilare të gishtërinjve nuk mund të bëhet.

Si do t’ia marrim vijat papilare personave që kanë migruar. Si do t’ia bëjmë me fëmijët nën moshën 18 vjeçare, ata nënshkruhen, nuk kanë vija papilare të regjistruara në polici -tha Zoran Zaev, Kryeministër.

Maqedonia e Veriut është shteti i vetëm në Evropë i cili nuk ka zbatuar regjistrimin e popullsisë për 18 vite.

Jemi vendi i vetëm në kontinentin Evropian që nuk kemi regjistrim, bashkë me Somalinë dhe nuk di cilët shtete tjera – u shpreh Zoran Zaev, Kryeministër. AlsatM/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Shtetasit që jetojnë më shumë se 1 vit jashtë vendit, do të evidentohen si jo-rezident thotë KM Zaev

 • 11/15/2021 at 00:57
  Permalink

  516040 380112Id ought to seek advice from you here. Which is not something I do! I enjoy reading an post that could make individuals feel. Also, several thanks permitting me to comment! 709627

  Reply
 • 10/09/2021 at 06:41
  Permalink

  975319 546879This style is steller! You undoubtedly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own weblog (effectively, almostHaHa!) Great job. I truly enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool! 896616

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *