Skocia futet në ”Lock-Down”, shkollat mbyllur deri në shkurt

Skocia është futur sërish në ”Lock-Down” këtë fillim viti 2021 për shkak të rritjes së rasteve nga COVID-19.

Kryeministrja Nicola Sturgeon lajmëroi masat e reja, që parashikonin mbylljen e shkollave deri në shkurt si dhe daljen nga banesat të qytetarëve vetëm për nevoja emergjente e të domosdoshme.

Sipas saj këto masa janë sakrifica që duhen bërë për shkak se duhet mbrojtur stafi shëndetësor dhe vetë popullsia prej COVID-19.

lg.php.gifNga ana tjetër Skocia deri më tani ka vaksinuar 100 mijë banorë me dozat e para teksa deri në fund të janarit pret të marrë edhe 900 mijë. Kryeministrja ka garantuar se deri në fund të pranverës do të vaksinohen 2.5 milionë skocezë. Balkanweb/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

702 thoughts on “Skocia futet në ”Lock-Down”, shkollat mbyllur deri në shkurt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *