Vaksina Pfizer, të parët do të vaksinohen punonjësit shëndetësor, Priten 200 mijë vaksina nga Kina

Njoftimi se deri në 800,000 vaksina nga kompania Pfizer do të merr Maqedonia e Veriut, shumë qytetarë e pritën atë me lehtësim të vërtetë, por për disa prej tyre, shifra e parë prej vetëm 5,850 që do të mbërrijë në shkurt është shumë e vogël. Sidoqoftë, ata thonë “le të fillojë vaksinimi”, dhe në të njëjtën kohë shpresojnë se do të ketë mjaft për të gjithë ata që duan të mbrojnë veten nga virusi. Në një deklaratë për Faktor.mk Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce tha se me ato 5,850 vaksina që do të mbërrijnë në Maqedoni muajin e ardhshëm, të parët që do të vaksinohen janë punëtorët shëndetësorë të cilët janë më të ekspozuar ndaj Covid-19 për gati një vit, dmth kujdesi për pacientët që vuajnë nga virusi.

Muajin tjetër, me dërgesën e parë të vaksinave nga gjiganti farmaceutik Pfizer, do të vaksinohen saktësisht 5,850 punonjës shëndetësorë, pra mjekë, infermierë që janë në ballë në luftën kundër virusit. Për të marrë dozën e dytë, sepse është theksuar disa herë që vaksina të bëhet dy herë, sasi të reja të vaksinës do të mbërrijnë, tha Ministri Filipce për Faktor.

Në muajt e ardhshëm, pra në mars dhe prill, dërgesat më të mëdha të vaksinës Pfizer do të arrijnë në Maqedoni.

Vaksina është opsionale dhe falas dhe zyrtarët shëndetësorë thonë se do të ketë mjaft për të gjithë.

Sipas epidemiologut Dr. Aleksandar Stojanov, një ekspert i vjetër në këtë fushë, është ende skeptik në lidhje me vaksinën kundër Covid-19 në Maqedoni, por thotë se imunizimi është zgjidhja e vetme për të zhdukur sëmundjen.

Sidoqoftë, vaksina nuk është një shkop magjik dhe virusi nuk do të zhduket menjëherë. Duhen disa muaj për të parë efektin e vërtetë të vaksinës. Për disa vaksina, siç janë ethet e verdha, malaria, meningjiti, jemi të sigurt që pasi ta marrim nuk do të infektohemi sepse kemi përvojë shumëvjeçare me këto imunizime. Ne nuk kemi përvojë me Covid-19, kështu që do të duhet të jemi të duruar. Si mbështetës i vaksinave, do të doja shumë që qytetarët të pranonin imunizimin në masë, por do të shohim se si do të jetë. “E vetmja gjë që mund të them është se ndoshta nga frika e koronavirusit, këtë vit për herë të parë kemi pasur një interes të madh në vaksinën e gripit sezonal”, tha Dr. Stojanov.

Dhe Kryeministri Zoran Zaev, në lajmet në Sitel TV, theksoi se është e mundur që vaksinat e regjistruara nga kompani të regjistruara dhe të aprovuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë të arrijnë më herët, dmth para vaksinës Pfizer.

– Ne kemi njoftime me Kinën për rreth 200,000 vaksina për këtë muaj, por ne do të shohim se cilat janë kushtet. Kina ka pesë vaksina që kanë kaluar fazat dhe ato tashmë po shpërndahen jashtë Kinës dhe dy në fazën e testimit. Ne gjithashtu jemi duke pritur për BE nga mekanizmi Kovacs, nga të cilat 100 milion vaksina janë për Ballkanin Perëndimor. Premtohet që ne do të marrim sasi të caktuara nga miqtë dhe fqinjët tanë Evropianë, është solidaritet Evropian, ata morën sasitë e para, dhe sasitë e dyta në njoftime tashmë po vijnë. “Vetëm pesë përqind nëse ata ndajnë me Ballkanin Perëndimor, ne do të shkojmë së bashku me Bashkimin Evropian me një vonesë prej një ose dy javësh prapa tyre,” tha Kryeministri Zaev, i cili theksoi se gjëja më e rëndësishme është marrja e vaksinave për qytetarët dhe se Maqedonia e Veriut ka mjetet për të siguruar vaksinat. çdo grup.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

361 thoughts on “Vaksina Pfizer, të parët do të vaksinohen punonjësit shëndetësor, Priten 200 mijë vaksina nga Kina

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *