Bitcoin arrin 40 mijë dollar, ekspertët parashikojnë të arrijë deri më 200 mijë dollar

Bitcoin u ngjit në një rekord të lartë prej $ 40,000 të Enjten, dhe ekspertët thonë se kriptomonedha e njohur mund të vazhdojë të “ngasë” deri në gjashtë shifra.

Bitcoin u rrit me 10.48% në 38,515 dollarë, megjithëse arriti një rekord të ri prej 40,383,4 dollarësh, duke e çuar kapitalizimin e saj të tregut, shpesh të përdorur për të matur kërkesën, në mbi 717 miliardë dollarë.

Bitcoin “ndoshta shkon në 100,000, pastaj në 150,000, pastaj në 200,000”, tha Shamat Palihapitiya, CEO i Kapitalit Social, në një intervistë me CNBC se sa kohë mund të vazhdojë rritja. Ai shtoi se ka ende pasiguri në horizontin kohor kur kriptoja popullore do të arrijë ato momente historike.

Ngjarjet e fundit, duke përfshirë rënien e besimit të publikut në sektorin publik, kanë shkaktuar kërkesë për bitcoin mes nevojës në rritje për sigurim.

Drejtori i Përgjithshëm i PayPal Holdings Inc. tha se klientët e saj do të jenë në gjendje të përdorin kriptovalutat e disponueshme në PayPal si “një burim financimi më vonë këtë vit për të blerë nga ndonjë prej 28 milion tregtarëve tanë”.

Në tetor të vitit të kaluar, PayPal, me mbi 300 milion përdorues aktivë, njoftoi se ishte futur në tregun e kriptovalutave, duke lejuar përdoruesit e saj të blejnë dhe shesin bitcoin dhe monedha të tjera virtuale duke përdorur llogaritë e tyre PayPal.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

535 thoughts on “Bitcoin arrin 40 mijë dollar, ekspertët parashikojnë të arrijë deri më 200 mijë dollar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *