Covid – 19, Sllovenia vazhdon masat kufizuese deri më 18 janar

Për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike në vend, qeveria Sllovene zgjati të enjten shumicën e masave ekzistuese kufizuese për të paktën shtatë ditë të tjera dhe shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura deri më 18 janar më shpejt.

Vlefshmëria e shumicës së rregullave dhe masave aktuale është duke u zgjeruar, duke përfshirë ndalimin e njerëzve për t’u mbledhur në institucionet arsimore, tha zëdhënësi i qeverisë Jelko Kacin në një konferencë për shtyp, duke shtuar se procesi i arsimit në shtëpi do të vazhdonte dhe shkollat ​​nuk do të mund të hapet para 18 janarit.

Përjashtimet e vetme janë institucionet arsimore për të punuar me fëmijë me nevoja të veçanta, të cilët vazhduan mësimin në fillim të kësaj jave.

Sa i përket masave për të kufizuar lëvizjen e njerëzve në mënyrë që të parandalohet përhapja e virusit, ato mbeten të njëjtat dhe vazhdojnë të paktën deri në 18 Janar, dhe funksionimi i teleferikëve në vendpushimet e skive mbetet i ndaluar. akcent/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

38 thoughts on “Covid – 19, Sllovenia vazhdon masat kufizuese deri më 18 janar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *