LSDM: Viti 2021, vit i ekonomisë në vend

LSDM vazhdon të krijojë dhe zbatojë masa dhe politika që do të mundësojnë që 2021 i ri të jetë një vit i rritjes dhe zhvillimit ekonomik, vit në të cilin ekonomia maqedonase ngadalë dhe me siguri do të kthehet në ritmet e mëparshme të rritjes, vit në të cilin do të vazhdojë të rritet dhe standardi i qytetarëve.

Në vitin e kaluar, të ballafaquar me krizën globale financiare dhe shëndetësore, ne kemi treguar se me një qasje të përgjegjshme, gjithëpërfshirëse dhe shtëpiake, ne mund të minimizojmë pasojat e krizës koronare në ekonomi.

Që nga fillimi i krizës, ne kemi krijuar dhe zbatuar katër paketa të masave ekonomike për të mbështetur kompanitë dhe individët më të prekur nga kriza, për të cilat kemi siguruar mbi 1.2 miliardë euro. Ato politika fituan.

Dhjetëra mijëra punë janë kursyer dhe rreth 500,000 qytetarë janë ndihmuar drejtpërdrejt.

“Ky vit do të jetë një vit i rimëkëmbjes së plotë ekonomike, një vit i rritjes ekonomike dhe zhvillimit, i cili konfirmohet nga Buxheti për 2021, i cili është zhvilluar dhe përshtatur për të përmbushur të gjitha sfidat në vitin e ardhshëm,” tha në një deklaratë nga LSDM në pushtet.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

173 thoughts on “LSDM: Viti 2021, vit i ekonomisë në vend

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *