Vendosja e Ministrisë për Sistem Politik në ndërtesën e re, a e sheh kreu i DPMNE-së si një qeveri paralele!?

Në pyetjen e parashtruar nga netpress në lidhje me ndërtesën e re ku u vendos ministria për sistem politik, “Si e komentoni foton e fundit në grup të të gjithë udhëheqjes së BDI-së në ndërtesën e re ku do të vendoset departamenti i sistemit politik i kryesuar nga zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi? A ndani përshtypjen e një pjese të publikut si një lloj promovimi i një qeverie paralele?

Mickoski: Unë nuk e shoh në atë mënyrë. Vetëm ai imazh jep një perceptim të triumfalizmit. Por e shoh nga një këndvështrim tjetër. Ata shkojnë pas zgjedhjeve pas njerëzve, i gënjejnë ata, ata rrisin urrejtjen e shqiptarëve në bashkësitë e tjera etnike, kryesisht ndaj maqedonasve. Ata abuzojnë me ndjenjat e njerëzve, u referohen disa krijimeve të shtetit më të madh shqiptar, u referohen kryeministrave të pretenduar, ata do të pushtojnë territore, etj., Dhe gjithçka zbret në atë që mund të shihet si privilegj i zakonshëm personal, luks dhe fjalë për fjalë asgjë më shumë se kaq. . Ndërsa një shqiptar mesatar është i mjeruar sot, ai lufton të kalojë nga i pari te i pari i muajit ose vendos të largohet nga Maqedonia. Kjo është situata reale në Maqedoni, abuzimi me ndjenjat dhe emocionet e njerëzve në kurriz të një komuniteti tjetër etnik, për privilegjet, paratë, luksin dhe pushtetin. Kështu e shoh këtë foto. Ajo që ata donin të thoshin: Ne jemi të fuqishmit, ne jemi të pasur, dhe ju jeni klasa e dytë që duhet të votoni për ne, sepse ne administrojmë jetën tuaj. Kjo është kryesisht mesazhi shoqëror i kësaj.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *