Fillon ndërtimi i 2 patarinave të reja në autostradën Shkupi Shtip, qytetari do të paguaj 160 den një drejtim

Muajin tjetër fillon ndërtimi i 2 patarinave të reja në autostradën Shkupi Shtip. Një, në Preod, do të kushtojë 50, në Kadrifakovo 70 denarë. Kjo do të thotë se në vend të 40-të aktuale, udhëtimi nga kryeqyteti në Shtip, në gjatësi prej 47 km, do t’i kushtojë qytetarëve 160 denarë në një drejtim. 5 sheshet ekzistuese të taksave do të modernizohen – në Miladinovci, Glumovo, Zelino, Tetovë dhe Gostivar, por Rrugët e Shtetit thonë se tani për tani, nuk ofrohen çmime më të larta për këto pagesa. Me një vonesë prej më shumë se gjysmë viti, u zgjodh konsorciumi Asselsan Zikol, i cili do të rindërtojë tarifat për 12.5 milion euro. Përndryshe, pandemia e kovidit kishte një ndikim negativ në të ardhurat e ndërmarrjes publike. Sipas raporteve financiare, në tremujorin e dytë ato ishin 60% më të ulëta se në 2019 dhe në korrik, gusht dhe shtator, për shkak të sezonit turistik të humbur dhe devijimeve të mbyllura në Greqi, rënia është pothuajse 70%. Rrugët për të gjithë vitin pritej të grumbullonin gati 49 milion euro, vetëm nga përdorimi i autostradave, por për tre të katërtat numri i taksave arriti mezi 27.8 milion euro.
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

43 thoughts on “Fillon ndërtimi i 2 patarinave të reja në autostradën Shkupi Shtip, qytetari do të paguaj 160 den një drejtim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *