Fillon paketa e pestë anti-kovid në Maqedoninë e Veriut

Biznesmenë, profesorë, ekspertë – nga java tjetër me zyrtarë qeveritarë do të fillojnë përshtatjen e 5 paketave të masave anti-krizë për të ndihmuar ekonominë. Biznesi do të kërkojë një zgjatje të pagës minimale për të kursyer punë. Qeveria thotë – ka para dhe vullnet për të vazhduar me këtë masë. Më shumë hua të lira, disponueshmëria e tyre për të gjithë, jo vetëm për bizneset e reja dhe të vogla, por edhe garanci bankare nga qeveria, në mënyrë që të realizohen ide të mira. Qeveria duhet të marrë shumë seriozisht garancitë bankare me çdo ide. Edhe nëse realizohet 10.15%, do të jetë një sukses. Këto para do të kthehen në buxhet, tha Goran Rafajlovski, një biznesmen. Ai shton se të gjithë duhet të ndihmohen, dhe në të njëjtën kohë duhet të bëhet një strategji për luftimin e evazionit fiskal. Nga 10 biznesmenë, 4 nuk mund të punojnë ilegalisht. Ekspertët rekomandojnë – mos nxitoni për paketën e re – çdo masë duhet të merret në detaje, me të gjitha implikimet financiare. Kryeministri Zaev njoftoi se në shkurt do të dihet grupi i ri i masave për tejkalimin e pasojave të krizës së kojotës. Vitin e kaluar, 4 u miratuan – në një vlerë totale prej një miliard euro. Më të njohurat janë kartat e pagesave, kuponët e turizmit dhe pagesa e pagës minimale për të kursyer punë. sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

40 thoughts on “Fillon paketa e pestë anti-kovid në Maqedoninë e Veriut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *