Ligji për Sigurinë në Trafik hynë në fuqi, nuk ka më pikë dënimi.

Ndryshimet ligjore në Ligjin për Sigurinë në Trafik hynë në fuqi. Ato parashikojnë që nuk do të shkruhen më asnjë pikë dënimi. “Një oficer policie mund të përjashtojë një automjet nga trafiku dhe të konfiskojë përkohësisht automjetin derisa të përcaktohet një korrektësi teknike, por jo më shumë se tre ditë pune. “Nëse përcaktohet një mosfunksionim teknik i automjetit, i cili i referohet shkaktimit të shumë zhurmës ose në rast se licenca e trafikut për automjetin ka skaduar për gjashtë muaj ose më shumë, automjeti konfiskohet për një periudhë prej 90 ditësh”, thuhet në ndryshimet e miratuara. Shoferët pa provë drejtimi ose me një shofer të skaduar do të hiqen menjëherë nga trafiku, si dhe ata që drejtojnë automjete nën efektet e forta të ilaqet kundër depresionit, të cilët ngasin vetes të lodhur, të dehur, të droguar. Sipas ligjit, të gjitha shpenzimet në raste të tilla i nënshtrohen shoferit. Në ndryshimet ligjore, një pjesë e gjobave janë ulur deri në 50 euro. Drejtuesit e mjeteve kanë dëgjuar pjesërisht për ndryshimet e reja. Ndryshimet gjithashtu rrisin periudhën e vlefshmërisë së patentë shoferit për personat më të vjetër se 75 vjet. Tani e tutje, ata do të duhet të vazhdojnë të ngasin makinën për 5 vjet, dhe jo për tre siç ishte më parë. Skuterët elektrikë përfshihen gjithashtu në ligj.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

262 thoughts on “Ligji për Sigurinë në Trafik hynë në fuqi, nuk ka më pikë dënimi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *