Numri i të infektuarve me Covid-19 në botë arriti në 90 milion dhe gati 2 milion të vdekur

Numri i rasteve të regjistruara të Covid-19 në botë arriti në 90,139,982 të infektuar. Numri i përgjithshëm i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë është 1,935,986 dhe 64,538,291 njerëz janë shëruar sipas botëometrave. 23,665,705 janë regjistruar si raste aktive. Më të prekurit nga shpërthimi i pandemisë janë 22,656,703 në Shtetet e Bashkuara, ku numri i të vdekurve është 380,981. India dhe Brazili ndjekin numrin e të infektuarve përkatësisht me 10,451,339 dhe 8,075,998. Në Rusi, numrat janë gjithashtu të lartë, duke u renditur në vendin e katërt me 3,379,103 të infektuar dhe 61,381 të vdekur. Britania e Madhe është e pesta për nga numri i të infektuarve me 3,017,409 të infektuar dhe 80,868 të vdekur. Ata ndiqen nga Franca, Turqia, Italia, Spanja dhe Gjermania, të cilat janë në dhjetë vendet e para në botë me numrin më të lartë të infektuarve.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

57 thoughts on “Numri i të infektuarve me Covid-19 në botë arriti në 90 milion dhe gati 2 milion të vdekur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *