Qytetarët të prerë. Anketa: Qeveria Zaev 2 po ec në drejtim të gabuar

Më shumë se gjysma e qytetarëve mendojnë se qeveria aktuale e LSDM-së e udhëhequr nga Kryeministri Zoran Zaev tregon rezultate jashtëzakonisht të dobëta në përgjithësi, dhe akoma më e lartë është përqindja e atyre që besojnë se vendi po lëviz në drejtimin e gabuar dhe nuk presin përmirësim. Këto rezultate vijnë nga një sondazh i opinionit publik në vend botuar të Dielën nga Instituti për Strategji, Kërkim dhe Analizë SIA VISTA, bërë për nevojat e veta. Sondazhi u krye me telefon në periudhën prej 21.12.2020 – 25.12.2020 në një mostër përfaqësuese prej 1,523 të anketuarve, duke marrë parasysh strukturën demografike dhe përkatësinë etnike. Analiza përfshin të gjitha zonat elektorale. Gabimi margjinal është plus / minus 1.5 përqind. Një 50.2 përqind e lartë e të anketuarve vlerësuan punën e Qeverisë së Kryeministrit Zoran Zaev me notën “1”, dhe me notën më të ulët “kalimtare” të “2” u vlerësua nga 21.7 përqind e të anketuarve. Në përgjithësi, sa “çifte” janë përqindjet për notat që variojnë në përshkrim me 3, 4 dhe 5 në shkallën me pesë pikë. Kjo do të thotë, me një “trojkë” qeveria vlerësohet me 10.9, me një “katër” prej 3.3 dhe me një “pesë” prej 9.1 përqind të pjesëmarrësve në sondazh. 4.8 përqind e të anketuarve nuk kanë dhënë vlerësimin e tyre. netpress/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Qytetarët të prerë. Anketa: Qeveria Zaev 2 po ec në drejtim të gabuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *