Italia në krizë politike, u shpërbë koalicioni qeveritar

Ish kryeministri italian Matteo Renzi ka thënë se ministrat e partisë së tij Italy Viva do të tërhiqen nga kabineti, i cili do të lërë qeverinë e koalicionit pa shumicë në parlament, shkruan DW. Në një konferencë për shtyp që filloi rreth orës 6:20 pasdite, Matteo Renzi njoftoi dorëheqjet e Ministrave Teresa Belanova, Elena Bonetti dhe Sekretarit Ivan Scalfaro. “Ne po kalojmë një krizë të madhe politike, po përballemi me rreziqe që lidhen me pandeminë. Responsibilityshtë përgjegjësia jonë t’i zgjidhim këto probleme, jo t’i fshehim”, u citua Renzi të thoshte nga Corriere. Sot para konferencës, Lëvizja Pesë Yje dhe Partia Demokratike (PD) i bënë thirrje Renzi të ruajë unitetin e qeverisë. Italy Viva, e cila ka mbështetjen e 3% të votuesve dhe po përpiqet të mbetet e rëndësishme në skenën politike, ka qenë një aleat jo i besueshëm i Kryeministrit Giuseppe Conte që nga formimi i qeverisë në 2019 dhe tensionet janë rritur në mënyrë të vazhdueshme në javët e fundit, sipas Reuters. Renzi kritikoi planin e Conte për të shpenzuar miliarda euro të premtuara nga Bashkimi Evropian për të rinisur ekonominë italiane.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *