Regjistrimi, replikat DPMNE-LSDM mund të ulin % e maqedonasve

Regjistrimi është më se i nevojshëm për ne dhe duhet të kryhet një orë më shpejt, tha Ministri i Drejtësisë Bojan Maricic këtë pasdite, pas një debati tre-ditor mbi Projektligjin për Regjistrimin e Popullsisë, pas të cilit pas 19 vitesh vendi duhet të kryejë këtë operacion statistikor këtë vit . Pas Projektligjit, votimi do të vazhdojë në vazhdim të kësaj seance, e cila do të caktohet shtesë. – Regjistrimi do të rrënjosë besimin te të gjithë qytetarët dhe në vend që të bëjmë thirrje për frenim, ne duhet të dalim së bashku dhe t’u bëjmë thirrje qytetarëve të regjistrohen. Fushata juaj mund të ketë efekt vetëm të ketë më pak qytetarë të regjistruar ose vetëm më pak maqedonas në përqindje. Nëse ky është qëllimi juaj, bëni disa nderime. Bojkoti dhe bllokadat nuk janë zgjidhje. Qytetarët duan të shohin funksionimin e institucioneve, jo fjalime të pafundme politike. Lidhur me vonesën, ne e dimë se regjistrimet do të bëhen në Rumani, Serbi dhe vende të tjera, veçanërisht në ato vende ku nuk do të kryhen aktivitete në terren. Sidoqoftë, Eurostat rekomandon që ajo të shtyhet deri në 2021, jo vitin e ardhshëm. “Shihni nënshkrimin e lidhur më shumë si një lloj garancie sesa si çdo gjë tjetër,” tha Mariçiç. Një nga kërkesat, tha ai, ishte kërkesa për të pasur përsëri një Komision Shtetëror të Regjistrimit, i cili, sipas tij, është një organ politik dhe një nga arsyet pse dështoi regjistrimi i vitit 2011. -Megjithatë, ne kemi ide kreative se si të bllokojmë të gjithë procesin probably ndoshta nuk rezulton se kjo Qeveri është e aftë të bëjë diçka që ata nuk arritën ta bëjnë, dhe kjo është të organizojë një operacion modern statistikor sipas të gjitha standardeve më të larta botërore dhe EUROSTAT. Unë kam thënë shumë herë se regjistrimi duhet të jetë një operacion profesional statistikor në vend të një çështjeje të vështirë politike. Unë e shoh opozitën këto ditë duke marrë të njëjtën terminologji dhe rrëfim, por një nga kërkesat tuaja kolegë ishte që të keni përsëri një Komision Shtetëror të Regjistrimit, i cili është një organ politik dhe një nga arsyet pse regjistrimi dështoi në 2011. Ju thoni politikë jashtë regjistrimit, por një organ politik për të marrë pjesë në zbatimin e tij, tha Mariçiç.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *