Vaksinimi në Maqedoninë e Veriut nuk do fillon para shkurtit!

Entuziazmi i autoriteteve shëndetësore që ata do të prezantojnë vaksinat e para anti-covid në janar është zbehur.Kontingjenti i parë i 5,850 dozave të rënë dakord me Pfizer pritet të arrijë në shkurt. Ministria e Shëndetësisë thotë se ata janë të gatshëm të fillojnë vaksinimin, për të cilin janë paguar 833,000 doza nga platforma Kovax. Donacionet nga Austria, Polonia, Greqia dhe Bullgaria janë shtyrë për një fazë tjetër, megjithëse ata kanë premtuar të solidarizohen me vendin me kontigjentin e parë. Fqinji lindor madje e nënshkroi premtimin në letër. Als/ 

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *