VMRO-DPMNE: LSDM dhe Zaev ka premtuar regjistrim për të arritur mbi 32% të popullsisë shqiptare

Opozita VMRO-DPMNE akuzon se me regjistrimin qeveria po përpiqet të zbulojë se 32% e popullsisë është shqiptare. Zëdhënësi i partisë, Dimce Arsovski, i tha mbrëmjes së sotme “Komenti i Ditës” se ai është në të vërtetë një regjistrim i dy partive, LSDM dhe BDI, dhe jo i të gjithë qytetarëve. – Ky regjistrim që LSDM po shtyn është një regjistrim politik, dhe jo statistikisht siç duhet dhe siç është kudo në botë dhe në vendet e zhvilluara. Fatkeqësisht, ky përdhunim brutal i këtij operacioni statistikor – regjistrimi, është vetëm për shkak se Zaev tashmë ka rënë dakord për shifrat se sa banorë ka Republika e Maqedonisë nga bashkësi të caktuara etnike. Ky është çmimi i marrëveshjes së koalicionit midis Zaev, SDSM dhe BDI, e cila duhet të përmbushet nga LSDM. Zaev, LSDM, Ali Ahmeti dhe BDI tashmë kanë rënë dakord dhe i dinë rezultatet dhe numrat që duhet të jepen nga rezultati i regjistrimit. Regjistrimi i popullsisë vetëm me një numër identifikues personal të diktuar të një personi të caktuar është një kusht i vendosur sepse Zaev ka premtuar se numri i shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë sipas regjistrimit do të jetë mbi 32% e popullsisë, akuzoi Arsovski. Ai tha se një regjistrim si ky nuk është një statistikë, por një politikë e zhveshur. Prandaj, partia e tij kërkon tërheqjen e Ligjit dhe miratimin e një të ri me konsensus që do të përfitojë Republikën e Maqedonisë dhe qytetarët. – Nëse LSDM voton në fuqi, ne do të mbledhim nënshkrime nga qytetarët për të anuluar këtë ligj dhe për të sjellë një ligj të ri së bashku, njoftoi zëdhënësi i partisë opozitare.
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

112 thoughts on “VMRO-DPMNE: LSDM dhe Zaev ka premtuar regjistrim për të arritur mbi 32% të popullsisë shqiptare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *