Armin Lashett presidenti i ri i partisë së Merkel

Armin Lachette si presidenti i ri i partisë CDU mund të jetë kancelari i ri gjerman. Zgjedhja e tij nënkupton vazhdimin e kursit politik të Angela Merkel. Gara për president të Unionit Demokristian Gjerman (CDU) u fitua nga Armin Lachet, kryeministri aktual i shtetit të Nordrhein-Westfalen. Në kongresin virtual të partisë, Lachette mposhti kundërshtarët e tij, ish-kreun e grupit parlamentar të Union Bundestag Friedrich Merz dhe ekspertin e politikës së jashtme të CDU Norbert Retgen. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

35 thoughts on “Armin Lashett presidenti i ri i partisë së Merkel

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *