Frigoriferët gati, në shkurt priten të arrijnë vaksinat njofton Filipçe

Ministri i Shëndetësisë, Dr. Venko Filipce, në paraqitjen e sotme në mysafir në Dnevnik në Sitel TV theksoi se sistemi shëndetësor është plotësisht i gatshëm për vaksinim dhe në shkurt pritet të vijnë dozat e para të mekanizmit “Pfizer” dhe “KOVAKS”. “Mund të them se pas të tre mekanizmave kemi reaguar dhe kemi komunikuar në mënyrë të duhur dhe në mënyrë intensive, së pari me KOVAKS, ditën tjetër kishte një njoftim nga Organizata Botërore e Shëndetësisë që dozat e para të vaksinave mund të priten në ato vende që janë gati, dhe ne u vlerësuam si “një nga vendet më të gatshme në Evropë për sa i përket pranimit, ruajtjes, shpërndarjes dhe aplikimit të mëtejshëm të vaksinave,” tha Filipce. Gjatë vizitës në Sitel, ai informoi se kanë ardhur frigoriferët që ishin shpallur si donacion për vaksinën Pfizer, e cila ruhet në -70 gradë. “Dy frigoriferë janë tashmë këtu, tre të tjerë në javët e ardhshme. 100 mijë doza të vaksinave mund të ruhen në një frigorifer. “Ne kemi një numër të mjaftueshëm të kapaciteteve për momentin,” tha Filipce. Ministri Filipçe theksoi se negociatat me kompaninë Pfizer po shkojnë mirë dhe marrëveshja do të përfundojë për një kohë të shkurtër, dozat me atë dinamikë janë rezervuar ashtu siç ishte paralajmëruar nga ky prodhues. “Ato janë 5850 doza në shkurt, dhe 17,500 në mars dhe prill. Sidoqoftë, ne shohim se kjo është një çështje që në një farë mënyre është problematike për të gjitha vendet në Evropë. Të gjitha vendet dhe Bashkimi Evropian morën shumë më pak sesa ishte planifikuar. Kjo është arsyeja pse mekanizmi i tretë i solidaritetit është disi i vonuar, sepse ata nuk kanë mundësi të ndajnë një shumë të caktuar tani në këtë fazë. Prandaj, ata njoftuan se do të ndodhë në muajt e ardhshëm pas marsit. Si ilustrim, nga 230 mijë doza të shpallura në fillim të vitit, Austria mori 23 mijë. Që do të thotë se vetë Pfizer, i cili aktualisht është i vetmi që ka një vaksinë të aprovuar nga dy rregullatorët më të mëdhenj për kontrollin e ilaçeve, EMA Evropiane dhe FDA e SHBA, ka një sfidë për të rritur kapacitetin e saj. “Tani ata kanë njoftuar se do të zvogëlojnë pak për të përmirësuar kapacitetet për të dhënë shumë më tepër gjatë gjithë vitit 2021,” tha Filipce dhe njoftoi se vaksinat do të mbërrijnë në shkurt përmes mekanizmit KOVAX, për të cilin u bë pagesa dhe e përshtatshme garanci. Sasia totale e vaksinës përmes këtij mekanizmi për vendin tonë është 833,000 doza.
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

29 thoughts on “Frigoriferët gati, në shkurt priten të arrijnë vaksinat njofton Filipçe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *