Ligji për Regjistrimin, Pendarovski do të konsultohet me ekspertë ligjorë

Kabineti i Presidentit: “Ne kemi deklaruar disa herë se është i nevojshëm një proces i besueshëm dhe në përputhje me standardet e Kombeve të Bashkuara dhe EUROSTAT. “Propozimet konstruktive nga opozita janë të nevojshme në mënyrë që ato të konsiderohen dhe të pranohen.” Zyra e kreut të shtetit nuk tha nëse, pas miratimit të ligjit, do të kërkohej një garanci nga udhëheqësit politikë se ata nuk do të pengonin procesin. Por presidenti argumenton që faktorët politikë duhet të garantojnë se rezultatet e regjistrimit nuk do të përdoren për ndryshimet kushtetuese. Kabineti i Presidentit: “Regjistrimi është një proces statistikor dhe nuk duhet të problematizohet si një operacion politik që do të përdoret për ndryshimet kushtetuese në të ardhmen.” Përveç VMRO-DPMNE dhe Partisë së Majtë, subjekte të tjerë politikë kanë shprehur gatishmëri për të mbështetur regjistrimin, i cili është planifikuar për 1-21 Prill. Als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Ligji për Regjistrimin, Pendarovski do të konsultohet me ekspertë ligjorë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *