Maturantët kërkojnë të kthehen në shkolla

Shkollarët e mesëm janë të vendosur që gjysmëvjetori i dytë të realizohet në formë të kombinuar, online dhe me prezencë fizike. Më këmbëngulës për tu kthyer në shkollë janë maturantët, pavarësisht që dikasteri i Arsimit paralajmëroi se mësimi pas pushimeve do të vazhdoj online. Maturantët janë më të dëmtuarit, për shkak të siç thonë ata provimeve të maturës shtetërore dhe përgatitjeve për tu regjistruar në universitete.

Kanë shumë stres për shkak që gjenerata ime si maturantë e mendojnë pjesën e fakultetit dhe universiteteve dhe është krijuar një stres i shtuar. Mësimi nuk ka qenë efektiv sado që ministria mundohet dhe e thotë që mësimi ka qenë shumë efektiv, ne e themi të kundërtën sepse nuk ka qenë për shkak të problemeve me internetin dhe shumë probleme tjera. Andaj, mendoj që problemet që ne tash i shohim do të lënë pasoja edhe në të ardhmen”, tha Blendi Hodai, kryetar i UNSHM-së.

Kudret Ferizi, maturant nga Likova thotë se humbjet janë të mëdha nga mësimi online, posaçërisht për nxënësit që jetojnë në zonat rurale. Ndër problemet më të theksuara janë mungesa e energjisë elektrike dhe internetit.

“Mësimi onlinë fatkeqësisht po prodhon vetëm analfabet funksional për shkak se mundet që një nxënës gjatë tërë orës të mos jetë aktiv fare dhe të figuroj se është duke e ndjekur mësimin. Nga kjo, nëse bëjmë një analizë del se një numër i madh i nxënësve po e ndjekin  mësimin por shtrohet pyetja sa është efektive”, pohoi Kudret Ferizi, maturant.

Kohë më parë, ministrja e Arsimit, Milla Carovska  paralajmëroi se mësimi nga 21 janari do të vazhdojë sërish online me qëllim që nxënësit të jenë më të sigurt dhe të mbrojtur nga Covid 19./alsatm

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

35 thoughts on “Maturantët kërkojnë të kthehen në shkolla

 • 12/28/2021 at 22:15
  Permalink

  Today, I went to the beachfront with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this
  is totally off topic but I had to tell someone!

  Reply
 • 12/25/2021 at 06:10
  Permalink

  Hi, every time i used to check website posts here early in the dawn, since i like to learn more and
  more.

  Reply
 • 11/17/2021 at 17:59
  Permalink

  Appreciating the dedication you put into your website and detailed information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same out of date rehashed material. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

  Reply
 • 10/26/2021 at 09:21
  Permalink

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say
  that I have really enjoyed browsing your blog posts.

  After all I’ll be subscribing to your rss feed and
  I hope you write again soon!

  Reply
 • 10/25/2021 at 14:58
  Permalink

  Thank you for another informative website. Where else could I get that type
  of info written in such an ideal manner? I’ve a mission that I’m simply
  now operating on, and I’ve been at the look out for such info.

  Reply
 • 10/15/2021 at 14:15
  Permalink

  721879 844255Spot on with this write-up, I truly assume this website wants significantly a lot more consideration. probably be once again to read much a lot more, thanks for that information. 505199

  Reply
 • 10/06/2021 at 15:16
  Permalink

  798254 111978Im so pleased to read this. This really is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation thats at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc. 853813

  Reply
 • Pingback: gay speed dating boston ma

 • 09/10/2021 at 22:43
  Permalink

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing
  around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and
  I hope you write again very soon! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

  Reply
 • 09/06/2021 at 02:07
  Permalink

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am having
  troubles with your RSS. I don’t know the reason why I cannot
  join it. Is there anyone else having similar RSS problems?

  Anybody who knows the answer can you kindly respond?

  Thanks!!

  Reply
 • 09/04/2021 at 08:40
  Permalink

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of space .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this
  website. Studying this information So i am glad to exhibit that I
  have a very good uncanny feeling I found out
  exactly what I needed. I so much indisputably will make sure to do not put out of your
  mind this web site and give it a glance regularly.

  Reply
 • 09/02/2021 at 15:52
  Permalink

  It’s nearly impossible to find experienced people about this
  topic, but you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

  Reply
 • 09/01/2021 at 16:54
  Permalink

  It’s nearly impossible to find educated people in this particular subject,
  but you seem like you know what you’re talking about!

  Thanks

  Reply
 • 08/29/2021 at 23:28
  Permalink

  Hello there! I just would like to give you a huge thumbs up for your excellent info you’ve got right
  here on this post. I will be returning to your site for
  more soon.

  Reply
 • 08/28/2021 at 04:40
  Permalink

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Reply
 • Pingback: keto diet lunch ideas

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *