Serbia fillon vaksinimin masovik me vaksinën kineze

Ky është një tabelë nga Universiteti i Oksfordit që tregon suksesin e vaksinimit në secilin vend veç e veç, deri më 15 janar. I pari në listë është Izraeli i padiskutueshëm me 25.34 përqind të popullsisë së imunizuar me të paktën një dozë vaksine, e ndjekur nga Bahreini, Britania dhe Shtetet e Bashkuara. Në BE, Danimarka është në krye me 2.54 përqind dhe në fund janë Franca, Hollanda, Greqia, Bullgaria, me 0.6 deri 0.2 përqind. Tabelat e vdekjeve të një milion banorëve japin një realitet krejt tjetër. Ata që kanë numrin më të lartë të vdekjeve janë vaksinuar më pak, San Marino është i pari, pasuar nga Belgjika dhe Sllovenia, Maqedonia është në vendin e tetë. Megjithatë, vendi ynë nuk është në hartën e vendeve që kanë siguruar vaksina për të paktën një grup të kategorive të cenueshme. Me ne në këtë shportë janë BiH, Kosova dhe CG. Por gjërat ndryshojnë me vaksinimin dita ditës. Një milion doza të vaksinës kineze Sinofarm mbërritën sot në Serbi. Do të nisë nesër ose të hënë pas lejes nga agjencia e drogës. Isshtë një vaksinë tradicionale e bërë me një virus të vdekur që stimulon zhvillimin e imunitetit, me një efikasitet deri në 80 për qind. Presidenti Vuќi на njoftoi se me dërgesat e reja nga Fazjer dhe Sputnik ai pret që të ketë mbi 1.4 milion doza në Serbi deri të Mërkurën.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

27 thoughts on “Serbia fillon vaksinimin masovik me vaksinën kineze

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *