Besimi: Efektet e masave anti-krizë të qeverisë do të ndjehen në muajt e parë të këtij viti

Tashmë në tremujorin e parë të vitit 2021, do të shihen efektet e masave të marra nga Qeveria përmes buxhetit të shtetit për të stabilizuar ekonominë në një gjendje krize, tha Ministri i Financave, Fatmir Besimi. Ai njoftoi më shumë fonde për paketën – masa për 2021, përveç 85 milion euro nga buxheti i shtetit për të mbështetur ekonominë, sektorin shëndetësor dhe kategoritë shoqërore të prekura nga kriza covid -. “Gjatë kësaj periudhe, ligji për skemën e garancisë duhet të diskutohet në procedurën parlamentare. Përmes Bankës së Zhvillimit, huatë shtesë do të merren për subjektet afariste. “Granti nga Bashkimi Evropian, pra 31 milion euro me kushte të favorshme dhe 30 përqind grant për biznesmenët, është tashmë në fazën e zbatimit.”

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *