Karakaçanov: Bullgaria nuk heq dorë nga kërkesat e saj për identitetin maqedonas

Zgjedhjet nuk do të ndryshojnë asgjë në lidhje me pozicionet e shtetit bullgar në lidhje me identitetin e maqedonasve, Zëvendës Kryeministri Bullgar Karakachanov është vendimtar në një intervistë tjetër provokuese. Dera për në Maqedoni nuk është e mbyllur, por Bullgaria nuk ka ndërmend të heqë dorë nga kërkesat e saj. Ministri dhe Zëvendës Kryeministri i diskutueshëm Bullgar Krasimir Karakachanov përsëri në një intervistë me televizionin kombëtar Bullgar përsëri me një seri provokimesh. Ai thotë se Maqedonia është pjesa më tragjike dhe romantike e historisë Bullgare dhe zgjidhja e çështjeve të hapura midis Shkupit dhe Sofjes është e një rëndësie strategjike. Karakaçanov thotë se ai i përcolli pikëpamjet e forta mbi identitetin e maqedonasve ndërmjetësuesit special Vlado Buçkovski gjatë takimit në Sofje javën e kaluar. “Ne nuk duam që ata të heqin dorë nga identiteti i tyre. “Ne duam diçka shumë të thjeshtë: të jemi aq të mirë dhe të themi se identiteti i tyre u krijua, kur u krijuan kushtet për atë, që ai vend u shfaq në kohën e Jugosllavisë komuniste,” tha Karakachanov në një intervistë me BNT. Ai beson se pas nënshkrimit të marrëveshjes së fqinjësisë së mirë, pala maqedonase nuk i përmbushi detyrimet e saj. Sipas tij, njihet që qeveria e Kryeministrit Zoran Zaev kërkon kompromis. Dje, Presidenti Pendarovski zbuloi se kërkesat Bullgare janë pjesë e përgjigjes zyrtare të Sofjes ndaj Planit të Veprimit të ofruar nga Qeveria Maqedonase si një mekanizëm për tejkalimin e çështjeve të hapura. Sidoqoftë, ai ishte vendimtar që ne nuk jemi të gatshëm të negociojmë shenjat e identitetit të kombit maqedonas. Informacioni i fundit mbi negociatat me Bullgarinë pritet të jetë tema e një debati parlamentar javën e ardhshme, në të cilin do të marrin pjesë Ministri Osmani dhe Zëvendës Kryeministri Dimitrov. Dhe një përpjekje e re për përparimin mbi çështjet e diskutueshme do të bëhet nga Komisioni i Përbashkët Historik të Dielën. kanal5/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Karakaçanov: Bullgaria nuk heq dorë nga kërkesat e saj për identitetin maqedonas

 • 12/14/2021 at 14:55
  Permalink

  129390 997976The the next time I just read a weblog, I really hope that this doesnt disappoint me approximately brussels. Get real, Yes, it was my option to read, but I really thought youd have some thing intriguing to say. All I hear is usually a couple of whining about something that you could fix when you werent too busy searching for attention. 193337

  Reply
 • 11/12/2021 at 03:38
  Permalink

  760896 892152Youd outstanding guidelines there. I did a search about the field and identified that extremely likely the majority will agree together with your internet page. 930186

  Reply
 • 11/08/2021 at 10:46
  Permalink

  163389 310031I was trying to uncover this. Actually refreshing take on the information. Thanks a whole lot. 23695

  Reply
 • 10/17/2021 at 18:32
  Permalink

  910133 716036I like this post very significantly. I will surely be back. Hope that I can go by way of more insightful posts then. Will likely be sharing your wisdom with all of my buddies! 580481

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *