Mickoski nëpër Evropë, takime me Jansa dhe Orban

VMRO-DPMNE thotë se këto takime janë shumë të rëndësishme për zhbllokimin e vendit drejt BE-së, sepse Komisioneri i BE-së Varhei është nga partia e Kryeministrit Hungarez, ndërsa Sllovenia është vendi i ardhshëm që do të marrë presidencën e Unionit. Takimet me kryeministrat e Hungarisë dhe Sllovenisë Viktor Orban dhe Janez Jansa ishin në axhendën e liderit të opozitës VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski, i cili nga nesër, siç njofton partia, do të vizitojë kolegët e tij nga Partia Popullore Evropiane në disa vende . VMRO-DPMNE thotë se Mickoski, si dhe nënkryetari i partisë Aleksandar Nikolloski, në ditët e ardhshme do të bëjnë vizita diplomatike dhe takime me disa politikanë nga rajoni dhe Evropa brenda marrëdhënieve miqësore me disa parti motra të VMRO-DPMNE nga familja EPP. Deklarata e VMRO-DPMNE përmend veçanërisht takimet me Orban dhe Jansa. “Presidenti Mickoski do të takohet me Presidentin e Fidesz, si dhe Kryeministrin e Hungarisë. Viktor Orban. Është partia nga është Komisioneri i Zgjerimit të BE Oliver Varhei. Ai më pas do të takohet në Ljubljanë me Kryeministrin e Sllovenisë dhe Presidentin e Partisë Demokratike Sllovene Janez Jansa. “Kjo është veçanërisht e rëndësishme për integrimin evropian nëse e dimë se Sllovenia është vendi tjetër që merr presidencën e BE.” thuhet në deklaratën e partisë.
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *