Numri i udhëtarëve nga aeroportet në Shkup dhe Ohër është ulur në mënyrë drastike

Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit dhe Aeroporti i Shën Palit Apostull në Ohër i dhanë fund pandemisë vitin e kaluar me 782,876 pasagjerë për shkak të kovidit, 71% më pak se në 2019. Një nga opsionet për tejkalimin e situatës është mundësimi i testimit sistematik të udhëtarëve në aeroporte, iniciuar nga Operatori Qeveritar i Aeroportit. -Për shkak të vendimeve të qeverive në lidhje me KOVID-19 dhe kufizimeve të udhëtimit nëpër botë, 2020 ishte një vit shumë i vështirë për aviacionin, dhe rrjedhimisht për TAV Maqedoni. Aeroportet e Shkupit dhe Ohrit ishin të mbyllura për trafikun e pasagjerëve për 3.5 muaj – nga mesi i marsit 2020 deri më 1 korrik 2020. Pas rihapjes, ne u përballëm me një ndalim të udhëtimit në BE / Shengen për qytetarët maqedonas. Kjo rezultoi në një zvogëlim të numrit të udhëtarëve me 71 përqind për tërë vitin 2020 (janar-dhjetor 2020) ose nga 2,677,618 pasagjerë në dy aeroportet e Maqedonisë në 2019, ne e përfunduam 2020 me gjithsej 782.876 pasagjerë, tha TAV Maqedoni për MIA , koncesioner i aeroporteve në vend.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

20 thoughts on “Numri i udhëtarëve nga aeroportet në Shkup dhe Ohër është ulur në mënyrë drastike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *