Simovski: Shumë njerëzve nuk do t’i pëlqejnë rezultatet e regjistrimit

Statistikat regjistrojnë realitetin, jo e krijojnë atë. Gjithmonë do të jenë të pakënaqur, pa marrë parasysh se çfarë inventari bëni. Jam i sigurt se shumë nuk do të pëlqejnë rezultatet e regjistrimit, por nuk jam i interesuar, thotë drejtori i Zyrës Shtetërore të Statistikave Apostol Simovski. Ne duhet ta kryejmë këtë regjistrim dhe atë që është pranë nesh do të kryejmë, përgatitjet po vazhdojnë dhe çfarë lidhet me aktivitetin tonë. Përgatitjet po shkojnë pa ndonjë problem në përputhje me programin, kohën që kemi vendosur si institucion dhe deri më tani nuk kemi asnjë problem, “tha Simovski në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Sipas tij, vërejtja më e madhe e opozitës ishte për marrjen e gjurmës së gishtit të atyre që do të numërohen, por siç thotë ai ka katër momente për shkak të të cilave një kërkesë e tillë nuk mund të pranohet. Jam i sigurt se shumë njerëzve nuk do t’i pëlqejnë rezultatet e regjistrimit, por mua nuk më intereson, por fjalë për fjalë nuk më intereson nëse dikush, dhe posaçërisht subjektet politike, i pëlqejnë të dhënat. “Gjëja e rëndësishme është të sigurojmë një themel të shëndetshëm për ata që janë këtu dhe ata që duhet të planifikojnë zhvillimin e këtij vendi në një drejtim pozitiv, të mirë për të pasur një themel të mirë, që duhet të mundësohet nga regjistrimi,” tha Simovski.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *