Cili shtet po kërkon tërheqjen e vaksinës Moderna, ka efekte të mëdha anësore

Një klinikë në Kaliforni thuhet se u mbyll disa orë pasi u raportuan reagime anësore ndaj vaksinës. Departamenti i Shëndetit Publik të Kalifornisë po kërkon që vaksinat Moderna coronavirus të tërhiqen nga tregu për shkak të një numri reagimesh anësore. “Vaksinat Moderna nga seria 041L20A shkaktojnë një numër efektesh anësore të jashtëzakonshme dhe për këtë arsye duhet të ndërpriten derisa të përfundojë i gjithë testimi,” tha deklarata. Një klinikë në Kaliforni thuhet se u mbyll disa orë pasi u raportuan reagime anësore ndaj vaksinës. “Seria e 330,000 dozave iu dha 28 furnitorëve në të gjithë Kaliforninë dhe kjo është hera e parë që raportohet një reaksion alergjik,” tha Erika S. Pan, Epidemiolog Shtetëror i Kalifornisë. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve dhe Administrata e Zbatimit të Barnave në SHBA aktualisht po testojnë një seri vaksinash pasi një duzinë njerëz pësuan reaksione të mundshme të rënda alergjike. Sipas agjencive, një reaksion alergjik akut u raportua më parë në Boston në Dhjetor pasi një mjek mori një vaksinë nga Moderna.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

38 thoughts on “Cili shtet po kërkon tërheqjen e vaksinës Moderna, ka efekte të mëdha anësore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *