Covid-pasaportat realitet i ri, ja përparësitë

Hyrja në aeroplan së shpejti do të jetë e mundur vetëm me një leje. Pasaporta e parë e pasaportës pritet të përdoret së pari nga linjat ajrore të mëdha. Pandemia ka ndryshuar jetën tonë të përditshme, veçanërisht planet tona të udhëtimit. A keni menduar ndonjëherë që përveç atij standard, do të duhet të sillni edhe një kod tjetër të pasaportës? Ky koncept është përmendur që nga fillimi i pandemisë si një zgjidhje për normalizimin e industrisë së turizmit. Njofto se ai mund të bëhet realitet brenda dy muajsh. Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA) ka njoftuar se përdorimi i lejeve të tyre dixhitale do të fillojë në Mars. Pasaporta e parë e pasaportës pritet të përdoret së pari nga linjat ajrore të mëdha. Është një aplikacion celular që do të përmbajë informacion për udhëtarët në lidhje me testet e kryera për Covid-19 ose vaksinimin. Pretendohet se aplikacioni ofron siguri dhe efikasitet më të madh se shtypja, dmth. dokumente letre. IATA tregon se ekipet e tyre punojnë për projektin në ndërrime 12 orëshe në mënyrë që ta përfundojnë atë sa më shpejt që të jetë e mundur. Në këtë mënyrë, problemet më të mëdha të industrisë së aviacionit të shkaktuara nga pandemia aktuale do të zgjidhen.
Cilat janë përparësitë?

Zhvillimi i shpejtë i aplikacionit mund t’i atribuohet pjesërisht teknologjisë ekzistuese, duke përfshirë aplikacionin e identifikimit pa kontakt. Ky aplikacion është zhvilluar nga IATA para pandemisë në partneritet me kompaninë Evernym, e cila merret me zgjidhje të identifikimit dixhital. Shpresa është që ky aplikacion të zgjidhë problemin e mungesës së stafit në aeroporte. Aktualisht, kompania ajrore, e cila operon me rreth 10% kapacitet, përdor 100% të stafit të saj për të verifikuar certifikatat e provës Covid-19. Prandaj, konsiderohet se përdorimi i aplikacionit mund të heqë barrën nga aeroportet dhe personeli, sepse udhëtarët do të vijnë me dokumentacion të kontrolluar dhe të përgatitur. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

62 thoughts on “Covid-pasaportat realitet i ri, ja përparësitë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *