Haradinaj kërcënon, Kosova do të bëhet pjesë e Shqipërisë?!

Haradinaj kërcënon referendumin e ribashkimit, i bën thirrje BE-së Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (ABC) dhe kandidati për president i Kosovës Ramush Haradinaj tha sot se duke u sjellë ndaj Kosovës, Bashkimi Evropian mund ta detyrojë Kosovën të bashkohet me Shqipërinë. Sipas agjencisë së lajmeve në Prishtinë Telegrafi.com, Ramush Haradinaj ishte shumë kritik ndaj Bashkimit Evropian gjatë prezantimit të programit zgjedhor të partisë së tij. Ai pyeti se çfarë do të ndodhte për katër apo pesë vjet nëse nuk do të kishte përparim në Kosovë. “Nëse Kosova nuk është në derën e NATO-s dhe nëse Kosova nuk ka liberalizim të regjimit të vizave të BE-së, nuk ka njohje nga pesë vendet anëtare të BE-së, nëse nuk jemi në derën e KB, çfarë do të bëjmë më pas, a do ta pranojmë atë u përpoq të na bindte? “Kosova është e lodhur, e dobët”, çuditej Haradinaj. Ai pyeti nëse Kosova duhet të pranojë të jetë pjesë e konfliktit të ngrirë, duke shtuar se Kosova nuk mund të presë derisa të tjerët të jenë në humor për të përfunduar shumë tema të hapura. “Kosova duhet të vendosë se çfarë të bëjë më tej, të mos themi, për të parë se çfarë do të bëjmë me ju. Ne nuk do ta pranojmë konfliktin e ngrirë, nuk do të lejojmë që të ndahemi, por do të shkojmë në një referendum për bashkimin me Shqipërinë. “Mos harroni se, jo sepse do ta bëjmë, sepse për 20 vjet ne i kemi thënë Perëndimit se jemi për një Kosovë Euro-Atlantike, të jemi pjesë e BE-së, NATO-s, për t’u bërë anëtare e KB-së,” tha Haradinaj. “Nëse BE dëshiron, ajo mund të bindë pesë shtete anëtare të BE të njohin Kosovën, në vend që t’i lërë qytetarët e Kosovës” të izoluar “dhe herë pas here duke u thënë atyre se ju jeni fajtor për këtë apo atë,” tha ai. “A janë të përsosura Serbia dhe vendet e tjera fqinje?” “Ne nuk mund të presim që dikush të jetë në disponim për të zgjidhur çështjen e Kosovës,” tha Haradinaj.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

329 thoughts on “Haradinaj kërcënon, Kosova do të bëhet pjesë e Shqipërisë?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *