Mijalkov në “Target-Tvrdina”: Nuk ka pasur përgjim të paligjshëm

Në deklaratën e tij, Mijalkov ngriti gjithashtu temën se kishte sisteme të tjera përgjimi në vend dhe tha se në vitin 2014 një kompani izraelite paraqiti pajisje në zyrën e tij, kështu që kur i ndezi, zbuloi se kishte tre sisteme të tjerë. Ish-drejtori i UBK-së tashmë të shuar, Sasho Mijalkov, ka mohuar çdo përfshirje në përgjimin dhe shkatërrimin e pajisjeve të monitorimit të komunikimit. Në dëshminë e tij sot në Gjykatën Themelore Penale në Shkup për çështjen “Target-Fortesa”, ku akuzohet, ai doli me pretendimin se në vend ishte përgjuar nga të tjerët, pra nga sistemet që nuk janë në pronësi të Ministrisë së Brendshme. Ai filloi duke hedhur poshtë pretendimet në aktakuzë se ai kishte formuar grupin që kryente përgjimin e paligjshëm, duke pretenduar se ai nuk dinte as shumë prej të pandehurve të punësuar në UBK, ku ai ishte drejtor për gati nëntë vjet. Countershtë kundërproduktive, tha Mijalkov, të krijosh një grup kaq të madh për një qëllim të tillë, dhe madje edhe më shumë ta bësh atë me njerëz midis të cilëve ka nga ata që ai nuk i njihte. Ai pretendon se as nuk kishte aftësinë teknike dhe as kishte urdhëruar dikë që të përgjonte. 360 shkallë/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

5 thoughts on “Mijalkov në “Target-Tvrdina”: Nuk ka pasur përgjim të paligjshëm

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *