Votimi i ligjit për regjistrim në udhëkryq! Nuk ka kvorum

Një ligjvënës pozitiv me kovid, si dhe një deputet tjetër rezultatet e të cilit priten përsëri bllokuan punën e parlamentit. Seanca parlamentare filloi vetëm tre orë me vonesë pasi qeveria nuk arriti të mbledhë 61 deputetë të cilët do të ulen në sallën e parlamentit, kështu që grupi parlamentar i opozitës i Aleancës së Shqiptarëve dhe Alternativës hyri për të siguruar kuorumin për shkak të konstruktivitetit. Por edhe atëherë, puna e deputetëve nuk ishte e lehtë. Qeveria akuzon VMRO-DPMNE si fajtor për bllokimin, pasi me vetëdije nuk pranoi ndryshimet në Rregulloren e Procedurës që do të lejonte deputetët që janë në izolim të marrin pjesë në seancat nga shtëpia. Nga ana tjetër, opozita thotë se Kuvendi nuk mund të punojë sepse shumica ka vetëm 62 deputetë dhe sillet arbitrarisht sikur të kishte 100. Për shkak të numrit të pamjaftueshëm të deputetëve në sallë, ligji i regjistrimit nuk u votua të Premten, megjithëse debati mbi të përfundoi. Në mënyrë që zgjidhja ligjore të kalojë, nevojiten 61 vota, të cilat qeveria i ka me mbështetjen e opozitës shqiptare. Por sot nuk kishte asnjë votim. VMRO-DPMNE akuzon se ligji nuk po votohet sepse ka negociata midis koalicionit SDSM dhe BDI për të rregulluar rezultatet e regjistrimit dhe nuk përjashtohet që një marrëveshje e tillë mund të ekzistojë me opozitën shqiptare. Kushti për këtë do të ishte ligji për shtetësinë, komentoi opozita. Votimi mbi këtë ligj, sipas informacionit fillestar nga qeveria, duhet të zhvillohet të Mërkurën më shpejt.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

3 thoughts on “Votimi i ligjit për regjistrim në udhëkryq! Nuk ka kvorum

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *