KE: Vaksinat nga vendet e BE-së do të shpërndahen në Ballkanin Perëndimor

Dokumenti me një mekanizëm për shpërndarjen e vaksinave u miratua sot Komisioneri i Zgjerimit i BE Oliver Varhei tha se Komisioni Evropian do të krijojë një mekanizëm për shpërndarjen e vaksinave nga vendet anëtare të BE në vendet partnere. Duke ndjekur dokumentin e miratuar nga BE sot, ai shkroi në Twitter se një fokus i veçantë do të ishte në Ballkanin Perëndimor dhe fqinjët evropianë. Dokumenti thotë se mekanizmi duhet t’u lejojë vendeve partnere akses në 2.3 miliardë doza vaksinash të siguruara nga BE përmes prokurimit të përbashkët. Në proces, vëmendje e veçantë do t’i kushtohet Ballkanit Perëndimor, fqinjëve lindorë dhe jugorë të BE-së dhe Afrikës. OBSH paralajmëroi dje se bota ishte në prag të një rënie katastrofike morale me shpërndarjen e vaksinave kundër covid-19. CEO Tedros Adanom Gebrejesus u bëri thirrje vendeve dhe prodhuesve që të shpërndajnë vaksinat në mënyrë më të drejtë në të gjithë botën.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *