Kompanitë përjashtohen nga detyrimet doganore në vlerë prej 162.4 milion euro për lëndët e para

Kompanitë përjashtohen nga detyrimet doganore në vlerë prej 162.4 milion euro për lëndët e para Në seancën e sotme, Qeveria vendosi të shfuqizojë detyrimet e importit – tarifat doganore për lëndë të para të caktuara të përdorura në industrinë e përpunimit në mënyrë që të lehtësojë kushtet e funksionimit të këtyre kompanive dhe për të rritur konkurrencën e tyre në një pandemi dhe të vështirë funksionimi i ndërmarrjeve në industrinë përpunuese. Listat e propozuara të produkteve të mbuluara nga ky vendim, i cili është vendimi i parë i miratuar i Paketës së re 5 masat ekonomike për t’u marrë me pasojat e KOVID-19, u përgatitën nga Oda Ekonomike e Maqedonisë pas konsultimit me kompanitë anëtare të Dhomës Ekonomike nga sektorët e industria e përpunimit të metaleve, metalurgjia, tekstili dhe industria e lëkurës. Me këtë vendim, kompanitë do të përjashtohen nga taksat doganore për një vit, i cili në vitin 2019 arriti në 162.4 milion euro në mënyrë që të rritet konkurrenca e eksportit të industrisë përpunuese. lokalnomk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *