Kovid-19/Gjermania përpara një mega lockdowni

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të miratojë një paketë të re masash kundër koronavirusit në takimin e sotëm me drejtuesit e qeverive federale, e cila do të jetë më e rreptë se ajo ekzistuese. Shumë i quajnë masat e reja “megalokdown”. Gjermania është në formën e një bllokade nga nëntori, i cili supozohej të zgjaste vetëm katër javë në fillim dhe përfundimisht do të mbaronte para festave të Krishtlindjes. Ndërkohë, shkollat, dyqanet që nuk shesin sende ushqimore themelore, bare, restorante dhe objekte argëtuese e kulturore janë mbyllur në vend, me masa që janë forcuar gradualisht që nga prezantimi i tij. Masa është në fuqi, sipas së cilës një familje mund të vizitohet nga vetëm një person jashtë atij rrethi. Në zonat ku ka më shumë se 200 raste të reja për 100,000 banorë, nuk lejohet të largoheni nga shtëpia më shumë se 15 km në 7 ditë. Ekspertët, si dhe një numër politikanësh, bien dakord që masat ekzistuese duhet të rriten pasi numri ditor i njerëzve të infektuar rishtas është në një rekord të lartë, me më shumë se 1.000 njerëz që vdesin çdo ditë. Çfarë masash po futen? Sipas Frankfurter Allmein Zeitung, Merkel do të kërkojë që shkollat ​​të mbesin të mbyllura, punë të detyrueshme nga shtëpia, mbajtjen e detyrueshme të maskave mjekësore ose maskave FFP2 në publik, madje edhe shtetrrethim, dhe masat duhet të zgjasin deri më 15 shkurt. SPIEGEL dhe Reuters kanë marrë në pronësi projekt-masat që Merkel do të paraqesë sot. Siç u tha, masa sipas së cilës vetëm anëtarët e së njëjtës familje kanë të drejtë për t’u shoqëruar duhet të mbetet në fuqi, ndërsa vetëm një person lejohet t’i vizitojë ata. Një masë tjetër e rëndësishme do të ishte detyrimi për të mbajtur maska ​​në transportin publik dhe dyqanet. Drafti thekson në veçanti se është thelbësore që shkollat ​​dhe kopshtet të qëndrojnë të mbyllura. “Ka indikacione se lloji i mutuar i virusit po përhapet më shpejt tek fëmijët dhe adoleshentët sesa llojet e mëparshme të virusit,” tha dokumenti. Prandaj, shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura deri më 15 shkurt. Ai gjithashtu planifikon të rrisë presionin mbi punëdhënësit për të lejuar punonjësit e tyre të punojnë nga shtëpia kur është e mundur përmes rregulloreve të veçanta. press24/
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Kovid-19/Gjermania përpara një mega lockdowni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *