Negociatat me Bullgarinë pas zgjedhjeve atje

Ende nuk ka një plan të përbashkët veprimi me Bullgarinë, por Kryeministri Zoran Zaev pret që një dokument i tillë të harmonizohet dhe miratohet në konferencën e parë ndërqeveritare midis dy vendeve. Ky është shpjegimi i Kryeministrit pasi ai tha dy ditë më parë se negociatat zyrtare me Bullgarinë kanë përfunduar dhe po zhvillohet procesi i realizimit të planit të veprimit, i cili hapi një dilemë nëse dokumenti midis dy vendeve është tashmë i harmonizuar dhe çfarë përmban nëse propozimi bullgar për planin e veprimit përmban dhe kërkesat në lidhje me kombin dhe gjuhën maqedonase. “Plani i veprimit adreson transportin, ndërtimin e infrastrukturës, pikat kufitare, rrjetin e gazit, hekurudhat, rrugët, duke na lidhur më mirë me Bullgarinë. “Isshtë një plan veprimi për një bazë sektoriale ku duhet të rrisim bashkëpunimin,” tha Zaev. Por përveç çështjeve teknike për zbatimin më të shpejtë të Marrëveshjes për Fqinjësinë e Mirë, Kryeministri konfirmoi sot se plani i veprimit Bullgar përmban gjithashtu kërkesa politike. “Në letrën e fundit ka një pjesë politike për të cilën foli edhe Pendarovski, natyrisht ku ka ndonjë koment, dhe ato prekin identitetin maqedonas dhe gjuhën maqedonase, ne absolutisht nuk flasim. Pra, ne absolutisht nuk flasim për maqedonasit dhe gjuhën maqedonase, për çështjet e identitetit, identitetin tonë kombëtar. “Pikëpamjet tona janë të qarta,” tha Zaev. Çfarë mund të diskutohet dhe cilat ide do të shkëmbehen në pjesën politike, por pas zgjedhjeve në Bullgari, thotë Zaev, është përdorimi i shkurtër ose i gjatë i emrit tonë Kushtetues, megjithëse tashmë është rregulluar me Marrëveshjen e Prespës, pastaj për pyetje mbi rregullimin e pakicave, për të cilën Bullgaria insiston vazhdimisht, megjithëse kjo çështje është rregulluar tashmë nga ndryshimet në Kushtetutë pas Marrëveshjes së Prespës, të cilat e detyrojnë vendin të mos ndërhyjë me të drejtat sovrane dhe punët e brendshme të vendeve të tjera. Çështjet politike që mund të diskutohen, ndër të tjera, janë gjuha e urrejtjes, por edhe puna e Komisioneve.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *